Kuidas ma Tallinnas #MinaJooksja auhindu lunastamas käisin

Esmaspäeval algas mul tiheda ajakavaga puhkusenädal ja esimene päevakava punkt oli ajakirja Jooksja “Mina, Jooksja!” konkursi võidul Tallinnas järel käia. Õigemini võitudel. Mind lausa kuhjati kingitustega üle. 🙂 Päev oli muudes aspektides tohutult negatiivne. Härra Jooksja ei saanud neid tosse osta, mida lootis, kuna tema number oli otsas. Aga õnneks pöörasin ta vähemalt pooleldi Saucony usku. 😉 Päeva kirsiks oli kindlasti see, kuidas meil auto keset Endla tänavat sõidu ajal välja suri, kuidas me seda uuesti käima ei saanud ja pidime selle käsitsi vasakule pöörama ja toore jõuga keset tihedat liiklust Vaarika tänavale veeretama. :/ Ei olnud tore, uskuge mind. 😀

Igal juhul pärast seda jätsin ma härra Jooksja raske südamega autole lahendusi välja mõtlema ja trippisin ise kiirelt Viru keskusesse Nike poodi, kus sain kokku ajakirja Jooksja (ajakiri Jooksja ja härra Jooksja, päris segane värk :D) turundusjuhi Madisega. Esimene staarihetk tekkis seal poes: võisin valida endale jooksuretuusid ja jooksusärgi. Mul oli just retuuse tohutult vaja, kuna mu M suuruses spordiriided on mulle tõsiselt suureks jäänud (how crazy is that?). S istus seljas nagu valatult. 🙂

Teate kui veider oli poes käia ühtegi hinda vaatamata. Lihtsalt valisin, mida tahtsin. Minu puhul ei juhtu sellist asja mitte kunagi, ma olen igasuguste riiete ostmisel väga kitsi. Kui riietusruumis hindasid nägin, pidin pikali kukkuma. Isegi mu jooksutossud ei ole nii kallid. 😀 Aga eks ta tõsi on, et nende kvaliteet ja mugavus on teisel tasemel. Jooksupüksid istusid mõnusalt igalt poolt (tavaliselt kui nad mulle reitest mahuvad, siis piha ümbert on 2 numbrit liiga suured, pirnikehaga inimeste elu), neil on hea lukuga tasku ja armas muster. Olen alati olnud musta värvi pükste fänn, aga seekord valisin hallikirjud. Minu jaoks juba suur samm edasi. Kui kedagi huvitab, siis tegu on Epic Lux Tight täispikkuses retuusidega, mis on valmistatud Power materjalist, mis on mõeldud liikuma ja venima, kuhu tarvis. Väga täppi kirjeldus!

Jooksusärgiks valisin pikkade varrukatega Therma materjalist sooja särgi, millel on kõrge kaelus, lukuga tasku ja käte peal veel 2 taskut. Hästi praktiline ja imepehme. Olen varemgi endale sellist mõnusat termosärki igatsenud, aga pole raatsinud osta (jällegi: kooner). Nüüd on see mul olemas ja meie külma kevadet arvestades (9. mail sadas ju isegi lund…) leiab see kohe ka kasutust. Tahtsin küll musta valida, aga lõpuks võtsin oranži, minu arvates nägi see mul täitsa armas seljas välja. 🙂

Seejärel sain kätte teise väga suure kingituse: Polari jooksukella M200. Tegelikult oli ka see väga hea kingitus, sest Tartu Jooksumaraton oli ikka viimane piisk karikasse, kui mu ustav Garmini 310XT pulsikell 10 km aiateibaid näitas. Seda on ka trennidest varem juhtunud, aga mitte kunagi nii pikalt. Uut Polari kella olen ainult korra trennis kasutada saanud ja alles õpin seda tundma. Kell tuli ilma pulsivööta, kuna see mõõdab pulsisagedust randmelt. Pean veel uurima, kas saan sellele ka vöö ja anduri juurde osta, sest pikka varrukat kandes ma ju pulssi mõõta ei saa. Iseenesest on muidugi tore, et igas trennis ma vööd kandma ei pea. 🙂 Mul on pulsivöö alune nahk täielikult armistunud allergia tõttu. Muus osas pean kellaga veel põhjalikumalt tutvuma, hetkel tundub olevat veidi lihtsama mudeliga kui oli minu Garmin. Igal juhul saan seda kella väikse suuruse tõttu igapäevaselt kanda ja kõigi moodsate inimeste kombel oma aktiivsust trackida. 😀 Polari suurim miinus on Polar Flow keskkond. Garmin Connectile ei saa miski vastu.

10-05-2017-101

Edasi liikusime kodumaise mahlatootja HeyDay kontorisse (neil on hästi asjalik koduleht, kus on ka kõik müügikohad kirjas). Sinna jõudmiseks kasutasime Taxify teenust. Võite mu nägu ette kujutada, kui ette sõitis valge Tesla. Nagu. Wow! O_o Mul oli nii kahju, et härra Jooksjat kaasas ei olnud, ta on suur Tesla-fänn. Sõit oli omaette elamus ja jälle tekkis staaritunne. Mis teha, kui oled selline lihtne (maa)tüdruk nagu mina, siis sellist asja iga päev ei juhtu. 🙂

HeyDays võtsid meid vastu ülitoredad ja sõbralikud inimesed, kellelt sain kingituseks karbitäie huvitavaid mahlasid (olen neid vaikselt katsetama hakanud ja need on päriselt ka maitsvad!). Tegu on mahedate, külmpressitud ja naturaalsete mahladega. Saadaval on 4 erinevat mahlasegu:

  • Evergreen: õun, kurk, spinat, sidrun, petersell, ingver
  • Bonfire: apelsin, õun, porgand, astelpaju, kurkum
  • Sunbeam: apelsin, ananass, õun, sidrun, piparmünt
  • Deep Forest: õun, ananass, apelsin, pohl, peet

img_1213

Samuti kingiti mulle üks T-särk, pikkade varrukatega pusa ja nokats. Neid riideesemeid ma sealt üldse oodata ei osanud. Jälle nagu jõululaupäev. 🙂 Lõpuks ulatati mulle veel Eesti Massaaži- ja Teraapiakooli kinkekaart kolme spordimassaaži (üliasjalik kingitus!) jaoks ja selleks päevaks saidki “jõulud” läbi.

Nii imelik oli lihtsalt mitte midagi tegemata mingeid kingitusi vastu võtta… Olgu, tänu meie aktiivsele jagamisele konkursil lisandus ajakirja Jooksja FB lehele hulgaliselt uusi fänne ja huvilisi, aga siiski oli imelik lihtsalt olemasolemise ja blogimise eest midagi saada, eriti veel nii väärtuslikke kingitusi. Auhindadest on lunastada jäänud veel Benu kehakoostise analüüs, treeningkonsultatsioon klubi Treeningpartner legendaarse treeneri Urmas Randmaga, kellega põgusalt Portugali laagris kohtusin, ning saada üks hariv toitumiskoolitus MyBody spetsialistidelt. Lisaks lubati mulle ajakirja Jooksja poolt veel Selver Linnajooksude sarja osalused välja teha. O_o Kes veel ei tea, siis see on ikka tõeliselt pirakas auhind. Võib-olla hakkab midagi minu sulest ka ajakirja Jooksja veebilehel ilmuma. Sellest kõigest aga juba järgmisel korral, kui midagi täpsemat tean. 🙂

Aga nüüd kõige olulisem. Aitäh, mu kallid sõbrad, lugejad, poolehoidjad ja kõik teised toredad inimesed, kes te minu poolt “Mina, Jooksja!” konkursil hääletasite, üleskutseid jagasite ja igal muul viisil oma poolehoidu väljendasite. 🙂 Ilma teieta poleks minu õuele selliseid jõulupühi tulnud. Olen tõesti südamest tänulik ja luban mitte unustada, kui palju teile võlgu olen. Kes teab, äkki saan teilegi tänu uutele koostööpartneritele peagi midagi ägedat korraldada. 😉 Ja aitäh ajakiri Jooksja, et Eesti jooksublogijaid üldse sellise vägeva konkursiga üllatasite!


Ahjaa, mis sai autost? Sõitsime ülimuheda puksiirimehega Tondi autoparandusse. See vend rääkis ikka tõsist kulda, näiteks seda, kuidas väike jääaeg tuleb. 😀 Töökojast öeldi, et parandada saab autot alles järgmisel päeval. Jooksime seega kiiruga bussijaama ja olnud alla tunni aja sõitnud, saime kõne, et tulge autole järele. 😀 Tehnik oli uudishimust pilgu peale visanud ja 1,5 tunniga asja korda ajanud. Järgmisel päeval oli auto Tartus. Aitäh, Priit! 🙂

35. Tartu Jooksumaraton

Kust alustada? Kas sellest, et ma jooksin maastikul poolmaratoni ajaga alla 2 tunni (jah, ma ei väsi seda kordamast)? Ei?

Alustame siis algusest. Pühapäeval polnud küll mingit tunnet sees, et peaks nüüd järsku 23 km maastikul võistlustempos jooksma. Null emotsiooni, isegi ärevust ei olnud. Minu 51. rahvaspordiüritus. Jõudsime Otepääle, leidsin oma TYSKi tiimi üles ja läksime 10.15 ajal sooja tegema. Soojendusjooksu ajal olid jalad megarasked. Pulsivöö oli täielikult koostöö lõpetanud, sest tõusu võttes mu pulss küll 90 ei olnud. Tegime veel mõned jooksuharjutused ja kiirendused peale ja jalad läksid paremaks küll. Viimane WC järjekorras seismine ja jäigi 10 minutit stardini. High5 apelsini IsoGel kõhtu, väike energiaring tiimikaaslastega ja oma tempogrupiga stardikoridori. Soojakraade oli 10 jagu, tuul oli suhteliselt tugev ja päike piilus pilvede vahelt. Üldiselt ma ilma üle ei vingu: lõpuks ometi normaalne temperatuur, mitte 20 kraadi sooja nagu eelmistel aastatel.

18301395_1399771540045321_6510712330832403420_n
Foto: Ardo Säks

Olime enne starti Tauriga kokku leppinud, et läheks 2:15 jooksma. See peaks olema mulle jõukohane ja väga korralik isikliku rekordi parandus, tervelt 13 minutit. Tauri ei tohi jätkuvalt endast maksimumi välja pigistada, seega pakkus end jäneseks. Samuti oli ta selga tõmmanud Supermani kostüümi, millega rajal muidugi kõvasti tähelepanu pälvisime. Jooksime ka seekord koos nagu Parkmetsa jooksul. Liis ütles, et tuleb ka meie punti. Muidugi. Pundis on alati lihtsam ja allaandmine ei tule pooltki nii kergelt. 

Stardist saime ilusti minema, aga umbes 100 m peal keegi meie ees kukkus ja palju ei jäänud ka sellest puudu, et ka mina seal asfaldil pikali oleks olnud. Õnneks seda ei juhtunud.

Tempo kiskus asfaldil allamäge ikka päris kiireks, kruiisisime seal kohati alla 5 min/km. Mul tahtis natuke pistma hakata, aga see läks üle. Huh. Vedas. Varsti sai mõnus elu asfaldil läbi ja tuli kruusateele pöörata. Sealt edasi oli kõik juba ebakindel. Maastikutrenni olin sellel aastal enne võistlust teinud täpselt 2 korda.

18274986_1399771943378614_3576945881413621960_n
Foto: Ardo Säks

Pulsivöö näitas esimesed 10 km aiateibaid. Kõikus seal 120–150 vahel. Mkm. Nii madal ta kohe kindlasti ei olnud. 😀 Vastasel juhul peaksin vist hoopis teisi aegu jooksma.

Kilomeetrid lendasid igal juhul väga kiirelt. Ma ei pannud tähelegi, kui jälle oli kilomeeter möödas ja kell värises. Vähemalt pooled kilomeetriajad jäid mul küll nägemata. Keskmise tempo ekraani ei pannud ma ka kordagi ette. Olin lihtsalt hetkes ja jooksin. Vahepeal lugesin ühele Prorunnerile veel sõnad peale, et kus Prorunneri särk on. 😀 Tundsin ta hääle järgi ära.

Kirikuküla 5,3 km: 28:07, tempo: 5:18 min/km, koht: 869

Paluveski 11 km: 58:59, tempo: 5:22 min/km, koht: 895

Teises TP-s võtsin oma esimese geeli. High5 õuna EnergyGel. Ajasin seda vähelevinud geeli veel taga ja tänu Svenile (aitäh!) õnnestus selleks aastaks neid endale pool karpi varuda. Jess! See geel on tõsiselt mõnus. Nagu mingit head õunamoosi sööks. Nii hea, et määriks seda või pannkoogile. 😀

Esimesed rasked kohad tulid pärast seda raiesmikku 13–14 km kandis. Need on alati ühed kõige rõvedamad hetked seal kruusateel. Ma ei tea, miks. Pole seal ju mingit suurt tõusugi. Õnneks enne elati mulle häälekalt kaasa (aitäh, Kristi!) ja see tegi kannatamise natuke kergemaks. Tauri ka utsitas tagant ja ütles vahel ikka temposid, mis jätkuvalt ilusad olid (5:20–5:30 kandis). Liis püsis ilusti meiega koos. Tiim läks edasi. 🙂

Meiega sarnases tempos jooksis kostümeeritud kukk, see sama mees, kes tavaliselt kaelakirjakuna jookseb. Me möödusime temast vist 5 korda. Kuskil jäi ta maha, ilmselt joogipunktis, ja siis läks jälle mööda. Niimoodi Superman ja Kukk seal siis heitlesid. 😀 Vähemalt mitmetele fotodele jäämine oli kindlustatud.

18301837_1399780366711105_6801148289364013244_n
Foto: Tarmo Haud

Üldiselt oli enesetunne mega. Samm oli lennukas. Vaatasid neid temposid ja mõtlesid, et kuidas ma selleks võimeline olen? Ja veel nii normaalse pulsiga? Pulsivöö teisel poolel enam-vähem töötas ja näitas numbreid 170 ja 179 vahel, mis on minu jaoks ülimalt OK. Anaeroobsesse ma enne finišit üldse ei sattunudki.

Ilus elu sai läbi, kui pöörasime Tartu Maratoni suusarajale. Ütlesin teistelelgi, et nüüd hakkab võistlus päriselt pihta, läheb rõvedaks. Eelmise aasta temposurm sellel lõigul on nii selgelt meeles. Meeles mõlkusid mu enda eelmise aasta postituses kasutatud sõnad “pehme pinnas”, “väsinud jalad” ja “lödiks”. Nüüd ei tohtinud murduda. 

Ketneri 15,6 km: 1:23:45, tempo: 5:22 min/km, koht: 868

Oi kus seal tulevad rõvedad tõusud ja vesised kohad. Aga ei olnud mitte mingit allaandmist. See polnud valikus. Ütlesin Taurile, et mul on sellest 23 km ajast jumala suva, ma tahaks poolmaratoni alla 2 tunni joosta. Ma teadsin, et see on võimalik. On vaja veel mõned kilomeetrid vastu pidada. Joogipunktid läbisin kõik joostes ja mingit ajaveetmist ja puhkamist seal ei toimunud. Jõin mõned lonksud ja ülejäänuga loputasin käsi. Jahutas mõnusalt.

1

Pärast kolmandat TP-d väänasin kruusateel enne üht tõusu oma paremat hüppeliigest. Käis teine korralikult väljapoole. Oli valus ka. Kurat! Jooksin edasi. Isegi vigastatud jalg ei saanud mu rekordiüritust segada. Õnneks oli valu vaid kerge ning järgmisel päeval ei olnud ka midagi tõsist. Õnne oli sellel jooksul kõvasti. 

Viimane TP 19,6 km. Millegipärast ei mõõtnud ajavõtumatt mu aega ära. :/ Aga mis seal ikka.

Poolmaratoni märk lähenes. Kuidagi täiesti uskumatu oli näha kellal koos numbreid 21,1 km ja 1:54:xx. Mul õnnestus oma märtsikuist kuumas Lissabonis joostud poolmaratoni rekordit parandada 7,5 minutit. Eelmise aasta rekordile tegin ära 11,5 minutit. Selle raja pooliku rekordile tegin vist ära üle 20 minuti. Ulme. Puhas ulme!

Salomon 21,1 km: 1:54:14, tempo: 5:25 min/km, koht: 823

Superman jooksis minuga kaasa veel 22 km täitumiseni. Kukk oli tal käeulatuses ja talle oli vaja ikkagi ära teha. 😀 Viimase kilomeetri sai ka Tauri võistlustempos joosta. Liis oli minu kõrvalt kuskile kadunud, aga tagasi ma ka ei vaadanud. Tuli ainult edasi minna.

Rühkisin üksinda finiši poole. Tee oli pikkkk ja väsimus hakkas ka tulema. Proovisin ikka tempot hoida ja teadsin, et varsti saab võidukalt finišeeruda. Tulemus on vägev igal juhul.

Finišile eelnevasse kurvis asuvasse “auku” jõudsin 2:05 peal, sest just siis kuulsin finišis teadvustajat seda ütlemas. Kristi elas seal veel nii häälekalt kaasa, et kuulsin neid juba 100 m enne. 😀 Aitäh, ägedad olite! 🙂 Kuulsin ka seda, et Superman tegi finišisirgel Kukele ära. Hea töö!

Jäi vaid finišisirge. Ma ei vaadanud kordagi isegi finišikellale. Lihtsalt nautisin. Ega päriselt veel kohale ei jõudnud, millega ma hakkama saan. Siiani pole jõudnud.

SF-dc725e90e3c53784d3fee75b2de64180
Foto: Kayvo Kroon
Foto: Argo Park

Finišisse jõudsin ajaga 2:06:40. 

Eelmise aasta aja parandust 21,5 minutit. Mul pole sõnu, aga ma olen väga õnnelik. 🙂 Ma täitsin ühe oma kriteeriumitest joosta poolmaraton alla 2 tunni. Nüüd on jäänud veel mõned kilogrammid kehakaalu maha raputada ja…

Kokkuvõttes:

  • Aeg: 2:06:40
  • Distants: 23,3 km (minu kell: 23,48 km)
  • Keskmine tempo: 5:27 min/km
  • Koht: 833/1428
  • Koht naiste seas: 133/403
  • Koht N21 vanusegrupis: 49/171

Minu spordiblogi poolt saab Eesti Blogiauhindade konkursil hääletada SIIN.