#100blogipäeva 22/100 – trenn kuuma ilmaga

Praegu Eestit vallutav kuum ilm tuletas mulle meelde, et oleks üpris aktuaalne rääkida nippidest ja nõuannetest, mida kuuma ilmaga või kuumas kliimas trennides meeles võiks pidada.

Hoidu keskpäevasel ajal treenimisest.

Tee trenn ära pigem hommikul vara või õhtul hiljem, kui temperatuur on madalam ja päike ei kõrveta täiskuumusel.

Kanna peakatet. 

Nokats või rätik võiks varjata su pead otsese päikese eest. Mida jahedam on pea, seda mõnusamalt end tunned. Lisaks vähendad päikesepiste saamise ohtu.

Ära riietu liiga paksult.

Mul on vahel ikka nii raske aru saada nendest inimestest, keda ma praeguse kuumusega pikkades mustades retuusides jooksmas näen. Võib-olla neil pole palav (teach me, master!), aga mina soovitaks siiski lühemaid riideid.

Mina Olümpiajooksul 35-kraadises kuumuses.

Kasuta päikesekreemi.

Kui sul on oht ära põleda, siis kanna kindlasti nahale hea kord päikesekaitsevahendit. Poodides ja apteekides on saadaval ka vähem rasvaseid ja vähekleepuvaid sportimiseks sobilikke versioone. Ise olen ma selle kohapealt väga halb trennitaja, sest kuna ma otseselt ära ei põle, siis treenides päikesekaitset ka ei kasuta.

Võta kaasa veepudel.

Osta endale kas spetsiaalne joogivöö, hoia käes pudelit või peida pudel mõnda põõsasse, nt kui jooksed ringe ja saad sealt regulaarselt loksu võtta. Vesi on väga oluline ning aitab ära hoida vedelikupuudust.

Leia varjulisemad kohad.

Ürita oma jooksu- või rattarada üles ehitada nii, et saad võimalikult palju hoida varju. Väldi otsest päikest. Jookse puudega varjutatud tänavatel, pargis, metsas vms kohas. Puud ja kõrged majad on su sõbrad. 🙂

Päikeseloojang on ideaalne aeg treeninguks.
Päikeseloojang on ideaalne aeg treeninguks. Koh Tao 2014, autor: M. Partei.

Väldi liiga kõrget intensiivsust.

Mäed, intervallid ja muud pulssi lakke ajavad asjad võiks vajadusel lükata edasi. Pulss on kuumuse tõttu tavaliselt niigi kõrgem (10, vahel isegi kuni 20 lööki) ning sul on suur oht endale liiga teha. 

Kasta end üleni märjaks.

Enne Olümpiajooksu kastsid mitmed minu trennikaaslased end üleni märjaks. Teguviis on lihtne: paned selga kõik riided peale tossude ja sokkide, käid riietega duši all ära (pea kindlasti ka märjaks kasta!) ning siis kuivatud jalad ära, paned sokid ja tossud jalga ning edasi lähed õue. See teguviis on ekstreemolukordades vägagi tulutoov.

Edukaid treeninguid ja ilusat suve. 🙂

2 kommentaari “#100blogipäeva 22/100 – trenn kuuma ilmaga

  1. Ma targutan siin väikese hilinemisega, aga minul näiteks hakkavad märjad riided hõõruma. Nii et soovitaks enne proovida lühikese distantsiga, kui pikale ringile või võistlusele startida.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.