Loetud tunnid stardini

Ma ei arvanud, et mul enam enne maratoni kirjutamistuhin peale tuleb. Tuli.

Täna hommikul ärkasin täpselt kell 9. Sellel samal hetkel jõudis mulle lõpuks kohale, et 24 tunni pärast on kõlanud maratoni stardipauk ja mina jooksen seal nende 2100 maratoonari seas oma esimest kilomeetrit. Esimest neljakümne kahest. See selgusehetk oli nagu löök vasaraga pähe. Lõpuks saabub see hetk, mida ma tegelikult juba üle aasta oodanud olen. See ei ole x kuu, y nädala või z tunni pärast. See on HOMME. Sürreaalne!

Tegelikult peaksin ma vist rääkima hoopis sellest, et teiper ei ole kulgenud päris nii, nagu peaks. Mahalaadimisega sain ilusti hakkama ja ei libastunud kordagi. Uskumatult raskeks on kujunenud hoopis süsivesikute laadimine. o_O Ma ise ka ei usu seda, aga nii on. 

Kõik algas sellest, et neljapäeva öösel vastu reedet, täpselt südaööl, otsustas meie korteris lõhkeda üks veefilter. See omakorda tähendas seda, et uppus meie vannituba ja kõik alumised korrused samuti. Tähtsad maratonieelsed unetunnid läksid koristamise ja muude jamade lahendamisele. Need 5 tundi und, mis ma enne reedet sain, olid samuti väga kehva kvaliteediga. Ma olin eile lihtsalt väsinud. Nii väsinud, et plehku pani isegi söögiisu.

Mind ootas leib, sai, puder, karask ja kõik muud head süsivesikud, aga mida polnud, oli isu. Endale tundus täiesti uskumatu, aga pärast 4 päeva süsikate järele igatsemist ei tekitanud nad minus reede hommikul mingeid erilisi emotsioone. Minu puhul on see tavaline, et kui ma pole maganud või olen maganud waaaay liiga vähe, siis kaob isu ära. Nii oligi. Põhimõtteliselt lihtsalt jõuga toppisin endale eile igal söögikorral sööki sisse, sest ma tean, et mu glükogeenivarud jäävad muidu ilmselgelt liiga napiks. Õnneks lõunal oli enam-vähem isu korraks olemas. Kokkuvõttes suutsin vist piisavalt süsikaid sisse kühveldada, aga seda protsessi ma küll ei nautinud ja mingit head tunnet mul küll praegu pole. Sellist komistuskivi enda teel ma küll ette näha ei osanud. 

Kolmas probleem vähese une ja isutuse järel on joogijanu. Ükskõik kui palju vedelikke (= vett, mineraalvett, High5 spordijooki ja elektrolüüdijooki, mahla) ma endale sisse ei jooks, mul on kogu aeg meeletu janu. Teiperi ajal jõin samuti väga korralikult vett ning sealt see janu tagantjärele tulla ei saa. Eile jõin kindlalt üle 3 liitri vedelikke, aga õhtul (ja ka täna) kuivas mu suu nagu Sahara kõrb. Minu teooria on selline, et teiperi ajal, kui glükogenivarud nulli sain, andis keha koos glükogeeniga ära ka väga palju vedelikku. Teatavasti ühe grammi süsivesikutega seob keha 3–4 grammi vett. Nüüd, kui keha jälle korraliku laksu süsikaid kätte sai, kulub kõvasti vett, et kogu see kraam glükogeenina varudesse lisada. Niimoodi ma siis janusse surengi. Täna tuleb kõvasti pingutada, et kuidagi sellest janust enne maratoni välja tulla.

Ühesõnaga: ma olen närvis, janus, isutu ja natuke väsinud. 😀 Täna ma kindlasti enam sörkima ei lähe. Eile sai piisavalt kõnnitud, et täna rahus jalgu puhata. Küll homme jõuab selle 5+ tunni jooksul piisavalt joosta. 😉 

Ometigi ei lase ma sellel kõigel end muretsema panna. Võtan asja naljaga. Veel. Homme on nali minu kulul. 😀 Ma võin natuke närvis ja elevil olla, aga muretseda või negatiivseid mõtteid mõelda pole enam mingit pointi. See teeks asja ainult hullemaks. Ma lähen ju sinna maratonile nagunii. 🙂 Üritan tänasest päevast viimast võtta: expo melu nautida, niisama tšillida, pastat süüa, tuttavatega suhelda. Võtta oma esimesest maratonist kõik, mis võtta annab. Nüüd läheb kõik juba nii, nagu minema peab. 

Lõppu klassikaline maratonivideo:

Mis toimub, Margit?

Seda ei juhtu just väga tihti, aga täna polegi mul nagu mitte millestki eriti rääkida. 87 tundi ja 39 minutit maratoni stardini ja mul pole midagi öelda?! Aga vot: ei ole! Vähemalt midagi olulist küll mitte. Ja see, mis sai kirja pandud, lonkab üle kivide ja kändude… Vähemalt teate, et olen elus.

Mõnes mõttes on mul väga hea meel, et maraton just septembri teisel nädalal toimub. Kool on alanud, tegemisi on nii palju, et kuku või pikali, ja üleliigset vaba aega, et end maratonile mõeldes hulluks ajada, eriti pole. Juba tuleb tegeleda teadusartiklite, õpikute, konspektide, uute tarkvarade, e-mailide, graafikute, lepingute ja inimestega. Mul on tegelikult üks põnev ülikooli puudutav uudis. Aga sellest ma veel ei räägi. 😉 Ei hakka asju ära sõnuma. Kui aeg kätte jõuab, siis saate sellest kindlasti kuulma.

Esmaspäeval algas teiper. Praegu on need 2 ja pool päeva möödunud üpris ‘valutult’ ja nüüd tuleb veel poolteist päeva ära kannatada. Kui eelmisel korral tundsin end tõeliselt haigena ja iiveldus võttis eluisu ära, siis sellel korral olen ikka tunduvalt kergemini pääsenud. On see siis sellest, et olen vähem rasva ja rohkem valku söönud, paremini puhanud, vähem trenni teinud või tarbinud enese petmiseks suhkruasendajat, seda ei oska muidugi keegi täpselt öelda. Eile oli küll korraks tunne, et annan koju kõndides otsad, aga see möödus üpris kiirelt. Üldises enesetundes pole midagi väga halvasti, peale selle, et normaalset täiskõhutunnet pole ma ilma süsikateta saavutanud. Midagi jääks nagu kogu aeg puudu, olgugi, et kaloraaž on korralik olnud. Aju vist nõuab neid süsikaid rohkem kui kogu keha kokku, sest (kooliasjadele) keskendumine nõuab tavalisest suuremat pingutust. Võib-olla hakkan lihtsalt vanaks jääma või on aju veel suverežiimil puhkamas… 

Homme ma igal juhul ei viitsi seda teiperiaegset toidupäevikut pildistama hakata. Motivatsioon selleks on lihtsalt liiga nullilähedane ja ega need pildid midagi ilusat just ei tuleks. Söön tuimalt oma muna-kana-liha-kala-juustu ja proovin ellu jääda. Nagu sellest veel vähe oleks, pean ma homme ära ostma kogu laadimiseks vajaliku toidu ehk põhimõtteliselt korvitäie süsivesikuid. Kuna mõtted on sellel nädalal toidu ümber keerelnud rohkem kui viimase 3 kuu jooksul kokku, siis loomulikult on mul juba isegi poenimekiri valmis. 😀

Nimekirjadest veel. Vaikselt olen hakanud kokku panema maratoniks vajalike asjade nimekirja. Ja see nimekiri on ikka meeeeeletult pikk. Maratoni enda ajaks pole rohkem asju peale riiete, jalanõude, Garmini, numbri ja geelivöö vaja. Pigem peab kogu kraami enda küljes võimalikult vähe olema ning üleliigset pudi-padi üldsegi mitte. Aga enne ja pärast maratoni: soojad vahetusriided, jalanõud, tehnika, laadijad, toit ja jook, mõned ravimid (just in case), pesemisasjad ja veel nipet-näpet muud pudi, milleta hakkama ei saa. Ikka koguneb neid asju sinna nimekirja.

Nüüd on plaan igal juhul väga lihtne: viimane maratonieelne trenn täna ära teha, teiper edukalt lõpetada, korralikult glükogeenivarud täis laadida, asjad kokku pakkida, Tallinna sõita, natukenegi enne maratoni magada saada ja stardijoone taha jõuda. Seal see lihtne plaan lõpeb, sest siis algab maraton. 

Edu meile kõigile, kes pühapäeval võistlustulle astuvad! 🙂 Siia lõppu minu lemmiktsitaat, mida lugesin esimest korda eelmise aasta Tallinna maratonil ühe maratonijooksja särgilt ja mis minusse igaveseks tõelise jälje jättis:

if_you_can_dream_it_you_can_do_it


Ilmselt ei ilmu siia blogisse enne pühapäeva õhtut mitte ainsamatki rida, kui mul just äkki mingit tohutut kirjutamistuhinat peale ei tule (ja praegu seda küll kuskilt ei paista). Kes tahab kõige värskemate uudistega reaalajas kursis olla, siis soovitan visata pilk Facebooki või Instagrami. Annan endast parima, et seal nende järelejäänud viimaste põnevate päevade jooksul võimalikult tihti oma mõtteid jagada.