EsmaspĂ€ev: Jooks JĂ”ud Venitus. Kerelihaste pĂ€ev. Alustuseks kerge jooks, mis nii kerge ei olnudki: 7:13 min/km, 154 bpm. Pulss oli ĂŒldiselt kuidagi vĂ€ga kĂ”rge: nĂ€iteks ĂKE osa keskmine pulss tuli 140. Normaalne oleks kerelihaste pĂ€eval 110â115. Mis toimps? VĂ€ga huvitav. VĂ”ib-olla selline mu vorm praegu ongi. Samas puhkeolekupulss on ilusti olnud 50 juures ja isegi allpool, seega peaks kĂ”ik vist ikkagi korras olema.
TeisipĂ€ev: BodyPump. Miksitud kava pĂ€ev. Kava tehes see vĂ€ga hull ei tundunudki, aga kĂ”rge pulsi needus ikka jĂ€tkus (keskmine 137) ja jĂ€rgmisel pĂ€eval olid kĂ”ik lihased ikka nii valusad. Need 150 kiiret kĂŒkki olid jalgades igal pool ja ega muud kohad palju paremad polnud. đ VĂ€hemasti trenn toimis, eksole. Lihasvalu on positiivne nĂ€htus.
KolmapĂ€ev: Jooks JĂ”ud Venitus. JalapĂ€ev. Kerge jooksu pulss allus juba natuke paremini (7:07 min/km, 145 bpm). Need jalakesed, mis olid igast otsast kanged ja lihasvalus, tegid nĂŒĂŒd kenasti vĂ€ljaasteid ja puusatĂ”steid ja lindiga tĂ”steid ja harjutusi ja hĂŒppenÀööriga hĂŒppeid. Ja tuld lööv rinnalihas tegi kĂ€tekĂ”verdusi. Ănneks ĂKE keskmine pulss oli seekord ootuspĂ€rane: 121. Trennivaba neljapĂ€ev tundus eriti magus.
NeljapÀev: trennivaba.
Reede: BodyPump. Taaskord miksitud kava pĂ€ev. Osa lugusid kordus teisipĂ€evasest trennist, osa olid vĂ€lja vahetatud. Pumpi kavad vahemikus 80â100 olid ikka nii Ă€gedad. Lisaks tegime me nii biitsepsi kui ka triitsepsi loo topelt, seega mina oma nĂ”rkade kĂ€sivartega surin tĂ€iega. đ Aga see on hea ja mĂ”nus surm.
LaupÀev: trennivaba.
PĂŒhapĂ€ev: pikk jooksumatk. Ăle vĂ€ga pika aja, pĂ”himĂ”tteliselt kahe kuu sai ette vĂ”etud pikem liikumine vabas Ă”hus. Natuke oleks vĂ”inud rohkem riideid seljas olla, sest tajutav temperatuur oli -7 kraadi, aga ĂŒldiselt oli nii megamĂ”nus pĂ€ev. đ Tegime seekord matka 7+3 minutit sĂŒsteemis, 7 minutit kiiret kĂ”ndi ja 3 minutit sörki ja niimoodi peaaegu 2 tundi jĂ€rjest. Lisaks oli meil kaks kutsat matkal kaasas. VĂ€ga tore oli. đ
KokkuvÔttes:
5 trenni nĂ€dalas! Viis! đ Mul on nii hea meel. Eriti hea meel on nĂ€dalavahetuse pika otsa ĂŒle. Mis sest, et enamik oli sellest kĂ”nd. Nii peabki praegusest seisust alustama. Praegu on november, mis hea pĂ€rast peakski ma head vormis olema? Ei pea. JĂ”uab. Sinna on kuid aega.
JĂ€rgmine nĂ€dal on natuke keeruline, sest teisipĂ€eval viivad töökohustused mu terveks pikaks pĂ€evaks Tallinna ja nĂ€dalavahetusel on #remont. Lisaks pole selge, kas reedel Pump ĂŒldse toimub. Seega tĂ”otab tulla Pumpita nĂ€dal? See on kĂŒll kurb vĂ€ljavaade. Aga kui nĂ€dalavahetusel kuidagigi matkale jĂ”uaks, oleks juba vĂ€ga hĂ€sti saadud.
Kodublogis on viimasel ajal kahetsusvÀÀrselt vaikseks jÀÀnud. Viimased postitused ilmusid augustis ja sellest ajast saati on vĂ€ga palju vett merre voolanud. Augustis jĂ€in ma korralikult haigeks, nagu enamik lugejaid ilmselt teab. Siis lahkus Postimehest minu portaali toimetaja. Tema uues töökohas vĂ€hemalt esialgu blogiformaadis artiklite vastu huvi ei olnud ning teiste artiklite jaoks uurimistöö tegemise ja kirjutamise jaoks mul lihtsalt pole piisavalt aega. See lahendas Ă€ra samaaegselt minu kaks muret: et peaksin vĂ€hem töötama ja rohkem puhkama ning minu dilemma seoses Postimehe kollektiivi kuulumisega viimase aja uudiste foonil. Postimehes ilmus pooleteise aasta jooksul minu sulest kokku 40 artiklit ja olen selle aja eest vĂ€ga tĂ€nulik, sest selle tööotsata ma kindlasti nii tihedalt koduteemadel postitanud ei oleks. đ NĂŒĂŒdsest kirjutan koduteemadest ainult oma blogis.
Mis siis vahepeal teinud oleme? Ausalt: ise ka enam ei mÀleta, sest neid asju on ikka vÀga palju olnud, seega hoiatus: postitus tuleb pikk ja ilmselt mitmeosaline. Hakkame jÀrjest meenutama.
Lubatud ajaks ehk augusti lĂ”puks saabus meie tellitud leiliruumi uks. No on ikka ilus kĂŒll, mis ma muud oskan öelda. Selle raha eest ust rohkem kui kĂŒll. Paigaldus lĂ€ks pĂ€ris kenasti ja isegi pĂ”randa alumise serva suutsime viisakalt Ă€ra lahendada. Liistud said nii sisse- kui ka vĂ€ljapoole paika ja mina tegelesin septembris valgete liistude liitekohtade akrĂŒĂŒliga tĂ€itmise ja viimase ĂŒlevĂ€rvimisega. Sellega saigi saun pĂ€riselt PĂRISELT valmis. Aga kasutada me teda ikka ei saa, sest ootame ventilatsiooniseadet.
Ventilatsiooniseadme tellimiseks seadsime sammud messile Ehitus ja Sisustus, mis toimus oktoobrikuu keskel meie jaoks hĂ€sti mugavalt Tartus. Kindel plaan oli oma kodu ventileerima panna soojus- ja niiskustagastustega ning CO2, temperatuuri ja Ă”huniiskuse anduritega kodumaine Airobot. Messil nendega suheldes saime oma mĂ”ttele veelgi kinnitust. NĂŒĂŒd on neil vĂ€ljas uus ja vĂ€iksem laemudel, mis sobib vĂ€ga kenasti vĂ€iksematele eluruumidele (kuni 120 m2) nagu korterid, kuid on kĂ”igi samade osadega nagu varasemad suured ja vĂ”imsamad seinamudelid, lihtsalt tunduvalt soodsama hinnaga. Messipakkumine oli veelgi parem. Seega sai samal pĂ€eval seade Ă€ra tellitud ja nĂŒĂŒd ootame selle valmimist. TĂ€htajaks anti 2019. aasta lĂ”pp, seega annab veel oodata. Kuna keegi nagunii kĂŒsib, siis seade koos soovitud niiskustagastusega lisaga maksis ca 2000 eurot. Lisaks peame kuskilt soetama paigalduse teenuse.
Oktoobris saabus meie majja viimaks, pĂ€rast vĂ€ga pikka ootamist ja venitamist ka kolmefaasiline elekter. On ikka hea tunne kĂŒll, kui ei pea pidevalt mĂ”tlema, mis seadmeid tohib korraga sisse lĂŒlitada, et ĂŒlekoormus kaitset vĂ€lja ei lööks. Elektrik valmistas ette arvesti uue asukoha, hĂ€rra Jooksja vedas Ă€ra uue viie soonega kaabli maja peakaitsmeni ja elektrik korrastas korteri elektrikilpi. Kokkulepitud pĂ€eval tuli Elektrilevi ja vahetas arvesti Ă€ra. Palju kooskĂ”lastamist ja kokkuleppimist eri poolte vahel, aga saime lĂ”puks selle asjaga ĂŒhele poole. Arvesti vahetuse eest kĂŒsis Elektrilevi ca 40 eurot, elektriku töö ja töövahendid olid vist 100 euro kanti. Isegi odavalt saime hakkama.
Oktoobris jĂ”udsime koos minu vanemate ja vennaga ĂŒhel kenal laupĂ€evakul lĂ”puni Ă€ra vĂ€rvida kĂ”ik seinad, mis vajasid veel viimaseid kihte. TĂ”ele au andes pidin ma lĂ”puks siiski neid novembris enne pĂ”randate pruuni kattepaberi alt vabastamist korra veel vĂ€rvima, aga see töö lĂ€ks juba kiiremalt. Samuti ootab viimast vĂ€rvikihti veel köögi laudissein, kuhu ma kuidagi ruumipuuduse tĂ”ttu jĂ”udnud pole. đ Novembri alguses parandasin veel esiku krohvitud seina, mis oli kuidagi ÀÀrmiselt ebaĂŒhtlane. Proovisin parandusi teha pahtliga, aga see tegi asjad veel hullemaks. LĂ”puks pÀÀstsin seina Ă€ra Vivacolor Special Structure vĂ€rvilisandiga ning tĂ€iesti mati seinavĂ€rviga. KĂŒll oli palju peavalu, aga vĂ€hemalt nĂŒĂŒd on tulemus enam-vĂ€hem viisakas.Â
Viimistluse osas  on minu töö olnud loomulikult ka lae- ja pĂ”randalaudade Osmoga viimistlemine. Pintslit ja rulli olen saanud ikka oksendamiseni kĂ€es hoida. đ Laelaudade osmotamine oli muidugi jĂ€lle pĂ”nev projekt: 4-meetrised lauad ja vĂ€ga piiratud vaba ruum nende kuivatamiseks. Pidi taaskord loovalt lĂ€henema ja mingeid kaldpindu vĂ€lja nuputama, aga mahutasime siiski kĂ”ik kenasti Ă€ra. Laelauad said juba oktoobris ĂŒles ja laes veel korra Ă”livahaga ĂŒle vÔÔbatud ja seega kĂ”ik laed valmis (jei!), mis oli isegi veidi ootamatu ajakavast ettejĂ”udmine. PĂ”randa osas sai pĂ”randalaud kööki maha ja esimesena ka viimase Osmo kihi peale, et sinna seejĂ€rel juba kööki peale paigaldama asuda. Novembri keskel sai ka kogu ĂŒlejÀÀnud elamise pĂ”randatele (v.a esik, seal ei saa pĂ”randalaudu enne paika panna, kui uus uks on kohal ja paigaldatud) viimane Osmo kiht peale rullitud.
Suuremat sorti osmotamine. Vasakul laelaudis, paremal pÔrand.
Samuti sai minust ĂŒhel oktoobrikuu nĂ€dalavahetusel (peaaegu) elektrik: olin iseseisev naine ja paigaldasin Ă€ra KĂIK valgustid, mis veel paigaldamata olid. Kokku 32 tĂŒkki, enamik neist sĂŒvistatavad, st meeletult palju juhtmeid ja kvisse ja Wagosid. Elektrit sisse ma loomulikult neisse ei toonud, sest nii iseseisev ma ka ei ole.đ Sellega tegeleb jĂ”udumööda hĂ€rra Jooksja. Esikus, köögis ja söögitoas on toimiv valgustus juba olemas, elutuba ja kontor ootavad veel elektritoidet.
Ăks hulk valgusteid
VĂ€iksematest töödest olen mina vĂ€rvinud (tĂ”enĂ€oliselt sadades meetrites) liiste, valmis joonestanud ja Ă€ra tellinud korterile uue ukse, Ă€ra tellinud ja kĂ€tte saanud esiku garderoobi liuguksed ja köögi tĂ€ispuit tasapinna, lĂ”puni planeerinud meie köögi. Liuguksed tulid ikka Liuglevast Uksest ja tasapind Mass OĂst.
Vasakul liistud. Paremal köögi tasapind enne Osmo TopOili ja pÀrast esimest kihti
Kui tagasi tulla suurte, kohe tĂ”eliselt SUURTE asjadeni, siis kohe novembri alguses kĂ€isime kaubikuga Ă€ra Riia Ikeas, et Ă€ra tuua köök ja diivan.đ Veetsime seal terve pĂ€eva. Esimese asjana suundusime köögiosakonda. Pikemalt ma aga praegu ei kirjuta, sest köögist tuleb peatselt eraldi postitus.Â
Sellel ajal, kui meie kööki komplekteeriti, jĂ”udsime poes veel paar ringi teha. Esimene selleks, et elutoa osakonnast diivanile saateleht saada. Diivan komplekteeriti ĂŒpris kiiresti, vist tunni ajaga. Meie valikuks osutus Vallentuna mooduldiivan Orrsta helehalli kattega. Orrsta hall oli mu lemmik kangas ja Vallentuna on vajadusel igatpidi ringitĂ”stetav, lisaks on kĂ”ik katted eemaldatavad ja pesumasinas pestavad â mida see hing veel oskab tahta.Â
Originaalis on Vallentuna diivani sĂŒgavus 100 cm (ĂŒhe mooduli laius 80 cm), aga kuna meile elutuppa 3×80 cm diivan koos kĂ€etugedega tĂ€pselt ei mahu, siis keerasime moodulid ringi ja saime teha 80 cm sĂŒgavusega diivani. Nurgadiivani osas on seega kaks 100×80 cm moodulit ja nurga moodustab 80×80 cm hoiukastiga moodul. Lisaks on teises seinas veel ĂŒks hoiukastiga moodul, mis ĂŒhtlasi on mĂ”nus lebotamise pesa. Selle vĂ”ttis kohe omaks kiisu. Kui kĂ”ik osad kokku panna, mahub kaks inimest ka diivanile magama. Diivan lĂ€ks maksma veidi alla 900 euro, mis on sellise suuruse ja detailidega diivani kohta minu arvates vĂ€ga okei hind.
VĂ€gagi poolik elutuba
Lisaks tĂ”ime Ikeast veel natuke köögikraami ja muid puuduolevaid pisemaid vidinaid. Selles osas peaksime asjadega ĂŒpris ĂŒhel pool olema, tĂ”enĂ€oliselt on vaja juurde osta veel paar vaipa, et olemine kodusemaks muuta. Mööblist on puudu veel söögilaua toolid: vĂ€lja valitud, aga tuleb Ă€ra tellida, elutuppa kohvilaud ja telekakapp: ĂŒhe vĂ”i mĂ”lemad ehitame ilmselt ise, oleneb, kuidas hĂ€rra Jooksjaga kokkuleppele saame. Elektroonika osas on puudu veel uus kĂŒlmkapp, mille valikuga oleme hetkel kahevahel ja ootan musta reedet, et ehk see natuke soodsamalt saada, samuti pole elutoas telekat ja kunagi peaks Ă€ra ostma ka kuivati (aga see pole esimene prioriteet).
Mis veel teha on jÀÀnud? Igasuguste lahtiste otste lÔpetamine:
elektripistikute ja lĂŒlitite paigaldus esikus, elutoas ja kontoris;
kÔiksugused pÔranda-, lae-, akna-, ukse- ja nurgaliistud köögis, elutoas ja esikus;
köögi alumiste kappide sokli paigaldus;
köögi laudisseina vÀrvimine;
puuduoleva mööbli ja elektroonika hankimine;
korteri ukse paigaldus;
esiku garderoobi liuguste paigaldus;
söögitoa aknapĂ”sk ĂŒles ehitada ja vĂ€rvida;
ĂŒks suur kuuritĂ€is jÀÀtmeid jÀÀtmejaama transportida.
Suurtest töödest peame enne uut aastat jĂ”udma veel meie privaatsesse trepikotta, kuhu paigaldame oma ventilatsiooniseadme, aga selleks on vaja enne ehitada sinna korralik ja soe lagi, kuhu seade kinnitub. Sellega plaanisime tegeleda eelmisel nĂ€dalal, aga köögiga venisid asjad nii palju, et kahjuks trepikoja laeni me ĂŒldse ei jĂ”udnudki. Igal juhul on mul hea meel, et mĂ€ngisime oma ajakava ringi ja saime novembris köögi paika. Usun, et köögi kĂ”ige lĂ”ppu ehk detsembri keskele jĂ€ttes poleks me mingil juhul jĂ”uluks valmis saanud, sest köögi kĂ”igi osade paika saamine vĂ”ttis julgelt paar pĂ€eva planeeritust kauem.
Minu asi on kodu tasapisi hubasemaks muutma asuda. Tuleb asuda mitu aastat kogutud kunsti ĂŒles riputama ja ehk saab varsti ka kardinad ĂŒles panna. đ Vaibad on mitmest kohast puudu. Ăldiselt tahab kodu nĂŒĂŒd aina enam tĂ€helepanu pööramist detailidele, mis loovad hubasust. Aga see pole (kahjuks) esimene prioriteet, sest hoolega kogutud raha on kulunud viimase paari kuuga vĂ€ga mitmetes tuhandetes (sest et köök). NĂŒĂŒd tuleb ĂŒlejÀÀnud osaga hĂ€sti targalt majandada ja veel paar kuud korralikult sÀÀsta, et prioriteetsemad asjad ikka Ă”igel ajal tehtud saaks ja miski raha taha ei takerduks.
Ikka veel tahaks jĂ”uluks oma koduprojektiga valmis saada, kuigi vahepeal tuleb kahtluseuss sisse, sest mingid ootamatud asjad vĂ”tavad nii palju aega. Aeg lĂ€heb tohutult ruttu ja me oleme lihtsalt kurnatud. Isegi hĂ€rra Jooksja, kes pidas kogu sellele trallile kaks ja pool aastat nii uskumatult hĂ€sti vastu, on lĂ”puks silmaga nĂ€htavalt surmvĂ€sinud ja tervis ei taha enam ĂŒldse vastu pidada.Â
Kui ma aga eelmisel pĂŒhapĂ€eval sain korraks istuda Ă”htul diivanile, vajuda patjade hunnikusse, nautida pĂ”leva lĂ”hnakĂŒĂŒnla magusat aroomi ja lihtsalt natukene aega olla mitte midagi tegemata ega kuskile kiirustamata, siis tuli mulle sisse mingi veidralt suur tĂ€nulikkus. Vaikselt hakkas hinge pugema Ă”nnelikkuse ja rahu tunne, mida nii kaua olen oodanud ja taga igatsenud. Samal ajal kartes, et neid kunagi ei tulegi: jÀÀngi oma kodus nĂ€gema vaid neid raskeid aegu. Selle hea tunde nimel jaksan ma natuke veel pingutada.
On aeg teha viimane lÔpuspurt ja see asi finiƥisse vedada.