1 year of healthy lifestyle + GIVEAWAY (CLOSED)

Let’s go back in time, shall we?

16th of February 2013. Exactly one year ago. An unhappy girl has finally made a decision that this is it. She has had enough of this body that is nothing she wants to look like. Tired of being obese, tired, heavy. Yesterday she weighed herself and got numbers she never thought she would see: 85,5 kilograms. BMI of 30,7. Tears, self-pity, despair…

The plan called LCHF starts from that day along with 3 workouts per week. In the first week she loses 5,5 kilograms. Amazing! The first 3 months go in a similar pace: losing or zero (or nearly zero) weeks. Everything is easy and 13 kilograms go in 12 weeks.

First bigger weightgain week comes in June 2013. But this doesn’t stop her. She has her obstacles and mistakes and bad moments but no matter what: she keeps going. She falls but gets up every single time.

In the meanwhile, she has started to work out 5 times a week and gotten stronger and healthier.

My weight throughout one year. Easy beginning, rough end.
My weight throughout one year. Easy beginning, rough end.

 

Gains and losses
Gains and losses

 

Cumulative change
Cumulative change

And today is the day that this girl, ME, celebrates her one year anniversary of living a healthy lifestyle. I have lost quite a bit of weight and am working out 7 times a week. And I have a lot of goals that are ready to be accomplished. I’m not at my ultimate goal weight of 63 kg yet but I’m more than sure that I will get there. One day! I can and I will!

And while being on my journey I decided to create this blog. And I cannot express what a great decision this has been for me! I’m happier and more positive and finally have a place to express my thoughts considering workouts and nutrition. Most people who read my blog are so supportive and give  great advice. Thanks to my blog I’ve met people who I otherwise would have never met. I have found people who share my interest in food and sports. What more could you ask for? Great opportunities are flying on me all the time. Thank you all for that! 🙂

 And to thank all of my wonderful readers I’m hosting a giveaway right here on my blog!

The winner will receive 2 prizes: 500 ml jar of organic extra virgin coconut oil and a motivational jar filled with great quotes courtesy of müüü.ee (thank you, Marelle!).

From müüü.ee
From müüü.ee

In order to win, you have to do the following:

 1. Like my blog’s FaceBook page here.
 2. Share my blog’s FaceBook page with your friends on your timeline. To share, click the little wheel on the same row as the Like button and choose Share.
 3. Comment under this blog post telling me a short and catchy title for my blog (and add your name). Right now it’s a rather long and unattractive title. The title shouldn’t directly include the words LCHF or workouts in it. It should have something to do with healthy and/or active lifestyle and/or sports and/or my name. Short, simple and catchy! 🙂
 4. If you really can’t think of anything, well, just comment with some thoughts about my blog and your name.

NB! Make sure you don’t comment anonymously! That way I can’t check if you have completed all terms of participation. Add your first and last name to the comment please 🙂

The giveaway is open internationally: I will send the prizes out to the winner no matter where he/she lives. Estonia or any other country: I will find a way to get this prize out to you 🙂

 The giveaway ends on the 27th of February 2014 at 4 PM Eastern European time. The winner will be the person who offers the best title for my blog OR chosen by random if I can’t find a blog title I really like.

Good luck! 🙂

To end this important post, here are some before and after pictures. Or actually, on the “before” I’m not my heaviest and the “after” is actually “on my way”.

To read my full story click here and here. To see more about results, click here.

2009 vs 2014. From my Instagram
2009 vs 2014. From my Instagram
2012 vs 2014. From my Instagram
2012 vs 2014. From my Instagram

I’m ready for new adventures and accomplishments! Are you? 🙂 

14 kommentaari “1 year of healthy lifestyle + GIVEAWAY (CLOSED)

 1. Wow ! Super saavutus. Endal käib pidevalt peas mõte “ma hakkan tervislikult toituma!” ; “ma hakkan rohkem liikuma!!” ; “ma hakkan trenni tegema ja üritan natukenegi kaalust alla võtta!” , aga need on vaid mõtted. Ma ei suuda neid teoks teha, aga ma tean, et millalgi ma võtan selle ette. Üldiselt on minu kaal peaaegu sama, mis sul ning lõpptulemus võiks olla enam-vähem sama, mis sinu ideaal, aga ma ei tea, mis mind takistab. Ehk see, et ma ei ole endas kindel, et suudan seda ja saan hakkama ? Igatahes sinu poolt tubli saavutus! Loodan, et kunagi võtan isegi selle tee ette….

  Meeldib

  1. Sa SUUDAD kõik need mõtted teoks teha, kui asjasse pühenduda! Mina olen täitsa tavaline inimene ja suudan, järelikult suudad ka Sina 🙂 Pead lihtsalt vaimselt valmis olema ja peab ära käima see “klõps” ehk siis “this is it” moment. Ma küll täpselt ei tea, aga kui soovid ka kingiloosis ehk giveaway’s osaleda, siis palun jäta ka oma nimi (ja muud kriteeriumid peaks siis ka täidetud olema). Edu!

   Meeldib

 2. Tere Margit!:) Tore on lugeda sellist motiveerivat postitust ja näha, et inimesel tõesti hästi läheb ja enda üle õnnelik on. Ainult et mina soovitaksin küll lugeda Mark Sisson’i blogi, kes on väga palju rääkinud “workout recovery”‘st.. ehk siis liiga palju trenni koormab keha liigselt, igast treeningust on vaja taastumisaega, et sellest päriselt kasu ka oleks. See on ulme, 7 päeva järjest treenida. Kaalulanguse ja üleüldise füüsise heaolu nimel on väga okei 3 korda nädalas rasket trenni teha ja kui veel soovi, siis ülejäänud päevadel niisama metsas jalutamas käia. Liigne trenn koormab keha, puudub taastumisaeg ja muutub lõpuks kahjulikuks..

  Meeldib

  1. Tänan viite eest! Uurin kindlasti :)Aga ma ei tee sporti ainult üldise füüsilise heaolu ja kaalulanguse nimel. Ma tõsimeeli naudin trenni 🙂 Ning ühtlasi on mul suured eesmärgid: poolmaraton ja triatlon. Nendeks valmistumine nõuab rohkemat kui 3x nädalas trenni. Minu jaoks pole ulme iga päev trenni teha, kuna kõik mu treeningud pole ju intensiivsed ja rasked. Mul on reeglina 3 raskemat trenni ja 4 kergemat, vahel on numbrid 4 ja 3. Näiteks midagi taolist praeguse aastaajal:E: BodyPump –> raskemT: tants –> kergemK: BodyPump –> raskemN: ujumine –> kergemR: Zumba –> kergemL: jooks –> raskemP: ujumine –> (enamasti) kergemJah, päris igal nädalal ei õnnestu trenne nii hästi vaheldada ja vahel satub 2 raskemat trenni järjestikustele päevadele. Aga siiski: päris maksimumi endast ma 7 päeva välja ei pigista. Arvan, et jõuan taastuda, sest muidu oleksin omadega vist ammu läbi :)(Kingiloosis osalemiseks palun nime ka. Kui ei soovi osaleda, siis pole tarvilik.)

   Meeldib

 3. Igakord kui sinu blogi loen, siis hakkavad sõrmed kihelema ja tahaks kohe enda blogi tagasi teha 😦 Sellist blogimisisu tekitab sinu huvitav blogi 🙂 Aga blogi nimede kohapealt hmmm.. lasen nüüd oma fantaasial tööle hakata:Fit and Magnificent – seal see M. nagu Margit ka sees :)No doubts only workoutsRun, Margit, Run – okei see on veider haha :DMy way of life – happy!No pain, no gain – M’s Fitness BlogDedication vs Motivation – M’s fitness blogM’s Choice of HealthFit and Happy MeMargit’s Healthy Lifestyleetc.Midagi väga tabavat väga ei tulnud 😀 Mul endal on mini-blogil selline url: http://www.fit-and-happy-runner.tumblr.comIgatahes palju õnne sulle su eduka teekonna puhul! Jätka samas vaimus! 😉

  Meeldib

 4. Ei oska ka väga head uut pealkirja mõelda, aga tahan lihtsalt öelda, et loen alati su postitusi suure huviga ning võib öelda, et Tartus on justkui “kuldne noorte terviseblogijate kolmik”, kuhu sina kindlalt sisse kuulud, ehk siis Elari, Heidi ja Margit ;)Edu!Liisa R

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.