Eesti Ööjooks 2015 – 5 km rõõmu

Jah, justnimelt: selline pealkiri ongi! 🙂

Väike proloog. Nagu püsilugeja teab, siis 2015 ei ole minu aasta olnud. Ma pole saavutanud ainsatki tähtsamat jooksuga seotud eesmärki. Mitte ühtegi. Kunagi ammu, detsembris või jaanuaris, registreerisin ma Ööjooksu 5 km just selle mõttega, et see on ideaalne aeg ja koht joosta välja isiklik rekord ja aeg alla 25 minuti. Elu on sellel aastal aga hoopis teisiti kulgenud ja lõppkokkuvõttes oli mul väga hea meel, et ma üldse võisin võistlema minna. Veel parem meel oli mul selle üle, et ma nii hea emotsiooni sain.

ööjooks-9
Numbrit ei saanud, medalit ei saanud, aga ühe tõeliselt imelise emotsiooni sain. 🙂

Kuna tegemist on Ööjooksuga, mille start anti alles 21.35, siis pidin Ida-Virumaa kodust väljuma alles kella 19 ajal. Jätsime kõvasti ajavaru, et leida parkimiskoht, võtta stardimaterjalid ja teha sooja. Rakverre jõudsime kella 20 ajal ja parkimise leidsime õnneks kiiresti. Stardimaterjalide väljastamine oli õnneks viidud Rakvere Spordihoonesse ja seega eelmise aasta trügimine jäi ära. Seekord olid särgid Nike’ilt ja suurus oli sobiv. Ilus särk on, kindlasti kasutan seda veel. Mina kahtlustasin, et äkki on seekordne Ööjooks nö säästuvariant, sest poolmaratoni ei toimu ja kogu võistlus on viidud ühele 5 km ringile, aga õnneks ma eksisin

ööjooks-1

Enne starti õnnestus mul kohata päris mitmeid tuttavaid ja blogilugejaid. Sattusime kokku minu endise korteri- ja trennikaaslase Siiriga, kellega koos otsustasime sooja teha. Soojendus sai meil korralik: 15 minutit sörki (pulss oli normaalne, jess!), mõned jooksuharjutused ja 3 kiirendust. Kiirenduste ajal üllatusin korralikult, sest jalad olid meeletult kerged ja korralik kiirus sai sisse võetud. Pulss muidugi hüppas kohe 175 peale, aga vähemalt sai süda aimu, mis kohe tulema hakkab.

Kui ma lõpuks umbes 15 minutit enne starti koridori poole jõudma hakkasin, siis tahtis küll ahastus peale tulla, sest koridori oli nii täis, et osa rahvast, mina kaasa arvatud, pidi lihtsalt tänavale seisma jääma. Kujutlesin juba, kuidas pean hakkama sadadest kepikõndijatest mööda jooksma ja trügima… Aga läks õnneks paremini. Kui 10 km start ära oli, sai kogu rahvas ettepoole liikuma hakata ning mina leidsin vasakus servas nii palju vaba ruumi, et sain stardiks praktiliselt täiesti etteotsa, joone taha minna. Juhhuu! 🙂

Stardist tuhisesin minema nagu vasikas kevadisele kesapõllule. Õnneks suutsin juba esimesel sirgel mõistuse pähe võtta ja loobusin sellest 4:55 min/km tempost, mis alguses iseenesest sisse tuli. Pulss oli muidugi kohe 180. Panin kellale alerdi peale, et see värisema hakkaks, kui ‘punasesse’ ehk üle anaeroobse läve lähen. Plaanisin mitte südant piinata ja mitte ‘punases’ joosta. See plaan feilis sajaga. 😀 Jooksin terve tee anaeroobses, kuigi viimasel 2 km Garmin otsustas jälle valetama hakata ning arvas, et minu pulss on 130 või madalam. Nojah siis. Pean uue vöö ostma? Pulsianduri? Kus rahapuud kasvavad?

Foto: A. Liiva
Foto: A. Liiva

ööjooks-5

pace & HR
Selgelt näha, millal pulsiandur korraliku funktsioneerimise lõpetas.

Rada oli mõnus. Paar pikemat laugemat tõusu raja esimeses pooles, aga siis palju allamäge kulgemist ja tõeliselt mõnusat jooksu. Ilm oli mõnus: kuskil 15 kraadi, tuulevaikus, ei mingit päikest pead kõrvetamas. Kaasaelajaid on Rakveres alati palju ja nad on toredad. Meelelahutust on raja ääres rohkem kui küll: koorid, tantsijad, tuleshow, kitarrist, bändid ja muud vahvad tegelased. 🙂 Stardist tuhised minema ilutulestiku saatel. Siiani küll minu selle aasta sportlik highlight.

ööjooks-6

Jooksu enda saab kokku võtta nii: short, sweet, to the point. Kilomeetrid sulasid nii kiiresti, et ise ka ei uskunud. Eks oma roll oli ka sellel, et jooksin tunduvalt kiiremini kui minu viimase aja mugavustsoon ehk 9 min/km. Mõtlesin, et 5 km alla 30 minuti oleks praeguses konditsioonis päris tore tulemus ja prooviks siis alla 6 min/km joosta ja vaadata, mida ütleb pulss ja enesetunne. Pulss näitas numbreid 180+, aga enesetunne oli midagi kirjeldamatut. Kui oled pidanud viimased paar kuud ainult lonkima, siis kiiremaid liigutusi teha oli i-me-li-ne

ööjooks-7
Tõusu peal tegin tõsist nägu ka. 😀

Esimene kilomeeter 5:40, kaks järgmist 6:05 (paar tõusu), edasi 5:51, 5:43 ja viimased 240 meetrit 4:55 min/km. Nimelt oli rada tunduvalt pikem kui 5 km ning plaan ‘5 km alla 30 minuti’ õnnestus: 29:33 oli täpne 5000 m aeg. Sealt edasi jäi vaid finišikiirendus ning sain täpselt naiste 10 km võitja ja enda suure eeskuju Kaidi Kivioja järel finišisse joosta. Aeg: 30:35. Üle 3 minuti isiklikust rekordist aeglasem, aga see ei kõigutanud mind karvavõrdki. Maailma suurim naeratus näol ja käed taeva poole. 🙂

Foto: A. Luud
Foto: A. Liiva

Emotsioon oli tõeliselt ülev ja ma olin kõigega 100% rahul. Sellel aastal ei oska tõesti vist millegi üle eriti nuriseda. Kui, siis ainult selle üle, et 5 km lõpetajad ei saanud ei stardinumbrit (ajavõtuta distants, aga mingi numbrilaadne toode oleks võinud ikkagi olla, umbes nagu Heateo jooksul) ega medalit. Nüüd pole mul mitte midagi oma numbri- ja medaliseinale riputada. Selle raha eest võiks vähemalt midagi ju ikkagi saada. Finišeerijakotis oli aga koguni 3 tahvlit šokolaadi ja stardiümbrikus veel 1. Nagu oleks maratoni jooksnud, mitte 5 km. 😀

ööjooks-11

Enne äraminekut jälgisin veel 10 km jooksjaid ning õnnestus viimasel kilomeetril umbes 5 tuttavat ergutada. Loodetavasti tegin nende lõpuspurdi natuke kergemaks. 🙂 Kahju oli kohe ära minna. Koju sõites nägime mere kohal veel virmalisi ning niimoodi see ilus õhtu lõppeski. Samuti küpses minus otsus, et olen 4 päeva pärast Tartu Suvejooksu 10 km stardis kohal. Ilmselt mitte enam anaeroobses kihutamas, aga kohal. 🙂 Üks hea võistlus enne maratoni kulub marjaks ära. Kes teab, võib-olla proovingi 10 km maratonitempos joosta, et vaadata, mis tunne on.

ööjooks-8

 • Distants: 5,24 km
 • Aeg: 30:35
 • Tempo: 5:50 min/km
 • Keskmine pulss: ??? (eeldatavasti ligikaudu 180 bpm)

18 kommentaari “Eesti Ööjooks 2015 – 5 km rõõmu

 1. Tead, sinu jooksukirjeldused on alati just need (isegi siis, kui mõni jooks hästi ei lähe), mis panevad mu alati jooksma tahtma. Iga kord mõtlen, et millal ma nii kaugele jõuan, et ise ka mõni võistlus päriselt läbida.

  No igatahes oled tubli ja seda finišipilti on nii lahe vaadata! 🙂
  Pai!

  Meeldib

  1. Läbima oled kohe kindlasti valmis. Vali mõni lühem võistlus välja, registreeri ära ja ongi kohe motivatsioon olemas, et järjepidevalt jooksurajale sattuma hakata. 😉

   Pai!

   Meeldib

 2. Ah, ma nüüd ei tahagi oma Ööjooksu postitust edasi kirjutada, sest mul pole mitte ühtegi pilti 😦 ei jäänud ma kaamerasilma ette ja kuna ma olin jooksul ka forever alone, ei tulnud isegi selle peale, et pilti teha. Sul on alati ikka kõik nii põhjalik ja ilus 😀

  Samuti mainin, et mulle öeldi pulsikellaga kohe, et pulsivöö garantii on ainult üks aasta, ma eeldan, et see eluiga neil ilmselt eriti palju pikem polegi, pidev niiskusega kokkupuutumine ka. Ehk tõesti aeg uus vaadata?

  Väga lahe igatahes, et sa oma jooksurõõmu üles leidsid, ehk tulen sind Suvejooksule ergutama (ise ei riski pärast vereandmist veel joosta, ehk proovin uut 10km rekordit sügisel püüda) 🙂

  Meeldib

  1. Mõne stardifoto ja droonifoto ikka saad kuskilt ‘varastada’ ja üles panna. Kirjuta ikka! 🙂

   Täna just üks tuttav kirjutas mulle, et tema Garminiga oli sama asi. Sai garantiist uue anduri ja vöö, aga see ei pidanud ka üldse kaua vastu ja peagi oli sama jama uuesti käes. Seega… Ma veel mõtlen, mis ma peale hakkan. Uut ei raatsi kohe kuidagi praegu osta.

   Ergutama tule kindlasti, soovituslikult kuskile viimasele kilomeetrile pliis 😀

   Meeldib

 3. Minul ja Helemail panevad samuti pulsikellad-vööd viimasel ajal täiesti puusse. Helemai käis täna tegelikult vöö patareid vahetamas ja ütles, et nüüd on kõik normaalne. Minu kell sai just 2 aastaseks, eks vist kuskil selle aja tagant tulebki teha mingit patarei/aku vahetust? Lähen viin oma kella varsti esindusse ja nad vaatavad üle. Täitsa usun, et mul piisab samuti patareivahetusest.

  Käisin eile uuesti 5 km jooksmas ja mu aeg tuli kuskile 32 minuti kanti. Ma ei valeta, kui ma ütlen, et ma alla 30 minuti seda joosta ei suuda hetkese vormiga. Sul tuli ikka väga hea aeg 🙂 Ehk neljapäeval trehvab.

  Meeldib

  1. Mina vahetasin vöö patarei ka ära (aasta jooksul juba teist korda), aga see aitas küll väga väheseks ajaks. Garmini esindus mind ka eriti aidata ei taha, kuna tegemist on USAst tellitud kellaga.

   Ehk trehvab! 🙂 Kui tahad 10 km 7:00 tempos joosta, siius liitu minuga. 😀

   Meeldib

 4. Patarei vahetusest pole enamasti kasu. Pulsivööde elektroodid kuluvad ära umbes aasta jooksul. Uut andurit sa ostma ei pea vaid pehme vöö, mis garmini puhul oli 40 eur. Muide garmini ja polari vööd omavahel ei ühildu. Nende klemmide vahe on umbes 2mm ja sellest piisab, et andur pidevalt lahti hüppab. Mul näitab eriti aiateibaid viimasel ajal vahepeal on kiire jooksu ajal stabiilselt 55-65 peal ja langetan tempot on 170-180

  Meeldib

   1. vaidlen vastu – mina ostsin oma garmini kella juurde polari vöö (palju odavam) ja kõik ühildub ja töötab imeliselt, olen seda kombot probleemideta kasutanud palju kauem kui garmini originaalkomplekti. soovitan igal juhul proovida seda. (eelnevalt vahetasin välja kümneid patareisid ja kolm korda ka anduri enda, see ei aidanud, viga on ikka selgelt vöös.)

    Meeldib

   2. Ma ei saa täiesti uut polari vööd garmini HRM run anduriga kasutada. Lihtsalt hüppab andur jooksu ajal pesadest välja. Lisaks ei töötanud mingil põhjusel ka kadentsi mõõtur, kuigi see peaks olema anduriga seotud, mitte vööga.

    Meeldib

 5. Kusjuures minu 8 kuud vana garmin näitab ka viimasel ajal väga imelikke numbreid. Nt on jooksu ajal kogu aeg pulss 140-145bpm ja siis kukub 120 peale, kuigi tempo on sama. Ja seda teeb nii umbes 5-6 korda trenni jooksul. Veits marru ajab juba, peab ka vist mingi patarei vahetuse tegema või siis äkki garantii korras tagasi viima…?!?!

  Aga nüüd Sinu jooksust :). Supertubli oled. Nii tore on jälle lugeda, et tunned jooksmisest rõõmu ja tunne on juba parem. Loodan, et see jääbki nüüd nii.

  Ja mis veel, Margit, sul on nii kenad jalad 🙂 🙂

  Meeldib

  1. Proovi tagasi viia, äkki saad uue vöö ja/või anduri.

   Aitäh! 🙂 Ma loodan ka, aga hea enesetunne eeldab mõõdukalt treenimist ja mitte üle pingutamist.

   Jalgade vorm on… Njah. 😀 Need puhkusenädalad ja suvine söömine pole just palju head teinud neile. 😛

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.