Jooksutossud: mida valida?

Kuna mu Asicsi tossudel hakkab varsti eluiga läbi saama, sest läbitud saab nendega umbkaudu 1000 km, toestus pole enam sama ning vooder on täiesti ribadeks, siis olen hakanud mõtlema uute jooksususside peale. Kasutan aktiivselt ka Puma Faas jooksutosse, aga needki pole enam esimeses värskuses. Asics Gel Kayanod on maksimaalse pehmendusega ja ülepronatsiooniga jooksjale, Pumad tunduvalt õhemad neutraalsele jalale. Kummad mulle rohkem meeldivad – seda ma tõesti ei tea. Seda raskem on nüüd endale järgmiseid tosse valida.

Minimalistlik vs maksimalistlik toss

Üks pool minust ütleb, et minu läbivajunud võlvidega vajab jalg rohkem toestust. Selle loogika järgi soovitati mulle eelmisel aastal pärast Rademari jalaanalüüsi just maksimaalse toetusega imekalleid Asicsi tosse. Jalas on need tõesti väga mugavad ja mõnusad, hõõrumisega pole probleeme ette tulnud. Üks väike viga siiski on: nende sisevooder hakkas katki minema juba umbes kuu pärast ostmist. Ega see otseselt väga jooksmist ei seda, aga noh, imelik ikkagi. 190€ hinnasildilt ootaks parimaid materjale. Ilmselt on siin südi rohkem minu “nurgelised” kannad, mis kõik jalanõud ruttu ära lõhuvad. Sisseehitatud geelpadjad vähendavad põrutust aga korralikult ning jalatsi põhifunktsiooni täidavad nad hästi. Samas praegu ma enam ligi 200€ siiski ühegi tossupaari eest ei maksaks, olgu nad ükskõik kui head tahes.  

Teine pool minus ütleb, et minu niigi kehvad jalavõlvid ja tallalihased “unustavad” oma funktsiooni üldse ära, kui nad mugavalt oma maksimaalse toetusega tossu sees puhkavad. Väiksema toestusega minimalistlikum jalats annaks jalale võimalust rohkem tööd teha ja tugevamaks saada, mitte ära manduda. Teate küll, kogu see loogika millest McDougall oma raamatus “Jooksjaks sündinud” räägib. Ma ei mõtle siin Vibrami täiesti minimalistlikke jalatseid, aga pigem midagi, millel lihtsalt talla all nii palju “vahtu” poleks. Ma pole aga täielikult veel paljajalu (või seda imiteeriva) jooksmise usku pööratud… Äkki on see minu nõrgale jalale ohtlik ja rikun hoopis midagi ära? Jalg saab küll minimalistlikuma tossu sees rohkem tööd teha, aga äkki teeb ta minu puhul liialt palju tööd ning lõpetan jälle mingi nõmeda vigastusega. 

Minimalistlikust maksimalistlikuni. allikas 1, allikas 2, allikas 3
Minimalistlikust maksimalistlikuni.
allikas 1, allikas 2, allikas 3

Vot sellised keerulised lood. Ma ei tea, mida ja kust otsida. Valik on liiga suur.

Bränd

Väga erilisi brändieelistusi mul ei ole, kuna oma olen katsetanud ainult 3 tootja tossusid. 

Nike: minu esimesed jooksutossud, mis said ostetud ligi 10 aastat tagasi, olid just Nike omad ja pidasid väga hästi vastu. Vahel kasutan neid siiani näiteks rattaga sõidul või kõndima minnes. Samas minu praegused Nike sisetreeningu jalatsid ei kannata mingit kriitikat, sest need hakkasid lagunema juba esimesest kasutuskorrast alates. Taldade all olevad plastikust jublakas hakkasid kohe lahti tulema ja ma ausalt ei viitsi neid pärast iga trenni liimida. Samas tean, et osad jooksjad kannavad ainult Nike tosse ja üldse muude poole ei vaata. Väga popp on näiteks Nike Free minimalistlikud mudelid.

Asics: nagu ma juba mainisin, siis üldjoontes olen ma oma Gel Kayanodega rahul, ainult sisevoodri pärast võiks natuke viriseda. Samas on nad minuga kaasa teinud lugematul arvul võistlusi ning jätsid mu jalad villivabaks ning alles kõik varbaküüned ka pärast Pekist Priiks 48 km jooksumatka. See on ikka päris suur saavutus, sest üldiselt õnnestub igal jalatsil nö sissekandmisperioodil pärast ostu minu veidratele jalgadele villid jätta. Asicsid on toredad ja head, aga hind on väga väga krõbe. 

Puma: praegused Faasid on mugavad ja otseselt mul nende kohta midagi halba öelda ei ole. Kerged, õhema tallaga ja eriti meeldib mulle nendega sisehallis joosta, kuigi need sobivad probleemideta ka välisjalatsiks. Kuna sain need Rademari Facebooki mängus tasuta, siis ei oska hinna ja kvaliteedi suhet kommenteerida. Tasuta saadud asja kohta on need ikka väga hästi saadud. Samas on need neutraalse jala tossud, aga mina olen ülepronatsiooniga. Äkki olen oma jalakestele nendega hoopis karuteene teinud?

Veel olen vaadanud veel Skechersi, Adidase, Mizuno, Saucony, New Balance’i valikut, aga ega enne mitmete paaride proovimist ei oska ma konkreetsete mudelite kohta midagi öelda. Kuna olen ise nii segaduses, siis ilmselt pean spetsialistidelt nõu küsima. Ma arvan, et mingil hetkel pean lihtsalt ette võtma tee Tallinnasse ja sammud Jooksueksperti seadma. Nad testivad jalgu, jälgivad nende liikumist ning seejärel soovitavad jalatseid, mis peaksid just minu jalale sobima. 🙂 Samas kardan, et sealt õnnestub mul osta ainult kallid ja väga kallid jalatsid. 


Kellel on Jooksueksperdiga kogemusi?

Mis tossudega Sina jooksed?

27 kommentaari “Jooksutossud: mida valida?

 1. mina làksin oma murega kristiine keskuse sportland run poodi, pood mis ongi jooksjatele mõeldud. myyja kuulas mu eelistused àra ning leidis mu jaoks àra sobiva. sain maailma parimad niked, mis mu hing ja jalad soovida oskaks, lisaks tegi veel hinnastki alla 🙂 liigesed terved, joosta kerge ning pehme ja toss ise vàga hàsti vastu pidanud.

  Meeldib

 2. Soovitan Jooksueksperti, meeldiv kogemus endal, mitu paari neilt ostnud. Viimane paar nii hea, et sama mudel läheb juba mitmendat korda käiku.

  “… sealt kallid ja väga kallid jalatsid…” lause ei päde üldse kuidagi.

  Meeldib

  1. Ok. Mis hinnaklassist alates neilt tosse võiks leida? 🙂 Kodulehel on mõned mudelid olemas, aga hindu kahjuks mitte.

   Meeldib

 3. Mina olen totaalselt Nike usku :D. Mul on kaks paari Lunarglidesi, mis said Nike poes ostetud just minu jooksuharjumuste (pikk maa ja vahelduv pind) ning jala järgi (olematu võlviga). Ja kuigi vahepeal ka Asicsi Gel Kayanosi katsetasin, pöördusin paari nädalaga Lunari juurde tagasi.

  Meeldib

 4. Tead ma rääkisin Asicsi maaletoojaga, kes mulle just soovitas kayanosid. Tuleb küll minna jalatesti ka tegema ja siis kombineeritakse kokkuvõttes mu tallad ja tossud kokku, aga Kayanod sellepärast, et kellel on talla ja hüppeliigesega probleeme, et siis pidavat jäigem olema ja fikseerib paremini. Kui sulle näiteks Asics istub, siis mine seda testi tegema… Kui oma taldu ei taha panna sisse, siis saad enamvähem ikka jalale vajaliku jalanõu. Krt ma ka proovisin hunniku teisi jalanõusid ja ikka jäi Asics lemmikuks.. Osadel juhtudel on isegi lootust, et oma taldu ei pea enam kasutama. See oleks winwin.. Mul ei ole ülepronatsiooni, vaid ühel on üks ja teisel on teine, kokkuvõttes ebastabiilsed jalad 😀

  Meeldib

 5. kõige professionaalsema vastuse saad kindlalt jooksueksperdist, hinnavahemik on päris suur ja seal ei soovitata ainult kallimaid, nagu teistes spordipoodides, vaid just seda, mis sulle sobiv on, kui ütledki, et soovid veidike odavamaid, siis otsitakse odavamate hulgast ja kindlasti on see ainuke pood, kus saab ka hinda alla kaubelda 😛 Iga paari saad proovida jooksulindil ja kaameraga vaadatakse, kuidas jalg maha asetub jne… tasub aeg kirja panna ja minna testima.
  Mida kindlasto soovitan proovida, on Skechersid. Proovi jalga ja usun, et sa ei tahagi muid 😛

  Meeldib

  1. Kas Jooksueksperdi valikus on ka Skechers olemas? Kodulehelt nagu ei paistnud. Aga ilmselt ikka käin seal ära millalgi. 🙂

   Meeldib

 6. Mina käisin enne tossude ostmist ortopeedi juures ja sain endale täpselt oma jalakuju järgi tehtud sisetallad, mis siis pärast tossude sisse sobitati ja parajaks l6igati. Arsti soovitusel ei ostnud ma väga kalleid tosse, sest nende originaal sisetald v6eti nagunii välja. Mind varem piinanud p6lvevalu uute tossudega enam tagasi ei tulnud 🙂 Tossudele läks vast 50€, sisetallad 30€ (aga mul on Saksamaa ravikindlustus, mis osa kattis). Äkki on sul ka Tartus selline v6imalus?

  Meeldib

  1. Mul isegi on sügisel saadud ja tehtud sisetallad, mida olen sada korda käinud veel lihvimas ja korrigeerimas, aga ära ma nendega ei harjunudki (loe: iga kord sain juba 5 minuti järel villid)… Nüüd seisavad niisama. 😦 Peaksin ikka veel neid parandamas käima ja üritama, aga lootus on kuidagi juba kadunud.

   Meeldib

   1. Ah, kahju. Mulle tundusid sisetallad ka esimesed nädalad väga ebamugavad, aga nüüd ei saa ilma üldse hakkama 😀 Arst arvas, et tavaliselt lähebki ca. 10 jooksu, enne kui keha harjub. Aga inimesed on muidugi erinevad ka. Edu tossude leidmisel!

    Meeldib

 7. Läbisin just sporditraumatoloogia kursuse ja seal rääkisid meile spordivigastustest nii spordiarst Madis Rahu kui Rocki meeskonna füsioterapeut Mati Arend, Mõlemad olid seda meelt, et lamenenud jalavõlv ei vaja toestust. Pigem tuleb sellistel juhtudel treenida tagagrupi lihaseid, eelkõige tuharat. Ja paljajalu soovitasid ka joosta. Samuti soovitasid nad jooksutossu valikul lähtuda selle painduvusest – mida jäigem, seda halvem on jalale. Aga arvamusi on seinast-seina ja igaüks peab endale ise kuldse tee leidma. 🙂
  Mul endal mingeid lemmikuid ei ole aga järgmiste tossude puhul tahan kindlasti teha enne jooksueksperdi testi, mida siingi kiidetakse. 😛

  Meeldib

  1. Hakka või enda peal inimkatsetusi tegema… 😛 Samas maratoniaasta võib-olla pole parim aeg sellisteks katseteks.
   Jooksueksperdis ilmselt siiski käin ära. Küllap nad leiavad mulle midagi sobilikku minu hinnaklassist. 🙂

   Meeldib

 8. Kui Kayanod ikka väga meeldivad, siis internetiavarustest leiab kenasti ka nn eelmise hooaja mudeleid (19 ja 20) päris hea hinnaga 🙂
  Ise olen ka Kayano usku, aga vahelduse mõttes on Nike uued Free 4.0 Flyknit’id üsnagi meeltmööda.

  Meeldib

 9. Ise olen minimalistlike tossude usku ja mulle see sobib. Paksu tallaga tossudega hakkan üle kanna jooksma, mis oli põhjuseks minu kannavigastusele. Seetõttu pole ka Asics minu kaubamärk (lisaks veel liiga kõrge hind). Siiski võtab minimalistlike tossudega harjumine üsna palju aega ja tõenäoliselt veel rohkem, kui Sul on probleemsed jalad. Seetõttu soovitan ka pigem jooksueksperti minna.

  Kui nüüd jalatsibrändidest rääkida, siis fännan ka Skechersit, kvaliteet on hea ja hind (võrreldes nt Nike ja Asicsiga) on veel parem 🙂

  Meeldib

 10. Orienteerumas Inov-8 Oroc350. Pehmel rajal Adidas Response Trail, asfaldil pikemaks jooksuks Nike Lunarfly, lühemaks Adidas Boston 5. Palli mängin üldse 10a vana Puma saalijalanõuga, mis mingeid väsimuse märke ei näita.

  Adidast võin osta kinnisilmi. Istuvad kõik neutraalse pronatsiooniga jooksusussid. Vahelduseks olen proovinud teisi ka. Järgmiseks proovin ilmselt mõnda asfaldi Inov-8.

  Kui oled endale selgeks saanud mõne mudeli, mis sobib, siis alati leidub internetiavarustes kohti, kust saab palju mõistlikuma hinnaga kui kohapealt. Uue mudeli peale minek on alati risk, samas senini on endal hästi läinud ja julgustan teisi ka avastama.

  Meeldib

 11. Mina olen ülirahul Adidas climacoolodega, mis on küll üpris minimalistlikud ja ei toeta nii väga minu jalga. Samas on nad suvisel ajal priimad, kuna talla all on suured õhuaugud. Minu jooksurekordite jalanõud 😀

  Veel olen rahul Asics Gt 1000-ga koos Footbalance sisetaldadega ja kõige uuemad Asics gel-ds trainer 20 on ka mõnusad. Siiski pean ütlema, et Asics’i kogemus on veel üürike.

  Edu jalatsite leidmisel 😉

  Meeldib

 12. Kui sinu jaoks tehtud sisetallad nurgas seisavad, siis ega jalg ei harjugi nendega. Kasutada, kasutada, kasutada – alguses on villid, pärast kaovad ära. Ega nurgas seismine seda paremaks ei muuda. 😉

  Küll aga, kui ei taha Asicsi eest üüratuid summasid maksta, siis vaata Eestis mudel/number välja ja telli UK-st. Ise olen tellinud mitu korda: http://www.startfitness.co.uk
  Koos postikuluga on tihti hind mitukümmend eurot odavam kui siinsetes kaubandusvõrkudest ostes, nädalaga saab kätte. Ning kui on niikuinii oma tallad, siis pole väga vahet ka. Tihti on ka värvivalik laiem. 🙂

  Meeldib

 13. Mina kasutan ise Gel Kayanosid ja ülirahul, proovisin erinevaid Asics botaseid, aga need olid jalas teistest üle. Nike free run’i kasutan sisetreeninguks, aga väljas jooksmiseks ei sobi väga. Ja lihtsalt fun fact, kunagi lugesin mingit uuringut, kus oli öeldud, et maratoni tipud jooksevad Adidasega ja teine bränd mida ka väga palju kasutatakse on Asics. 🙂

  Meeldib

 14. Mina olen ka Nike´i usku ilmselgelt. AGA Nike´l ja Nike´l on vahe. On kahed tossud, mis mõeldud jooksmiseks – 2 aastat tagasi soetatud Free runid, mis siiani suurepärases konditsioonis võib öelda ja olen nendega omajagu kilomeetreid läbinud ja ka Nike Lunar 2, mis on küll head, aga mitte nii mugavad kui esimesed. Seega üritan alati pigem esimesed jalga saada kui jooksma satun. Vahe on kahel põhiliselt toestuses, Free Runid istuvad ilusti jala ümber ja kuna on pehmes, siis võtavad selle kuju, Lunarid, olled veidi jäigemad võivad pikal jooksul hõõruma hakata.. aga ei pruugi muidugi, olenevalt jalast.
  Sisetreeningu jalatsitega sama asi tegelt, ütlesid, et lagunevad, kuigi ma kasutan hetkel pmst ainult Zoom Agility tosse trenni tehes/andes igapäevaselt (ja mitu korda päevas), täiesti ideaalne sisetreeningu jalats – ütleks, et paremat pole veel leidnud ja neid on omajagu ära proovitud.
  Edu otsingutel!

  Meeldib

 15. Ma pole kõiki kommentaare läbi lugenud, kuid kui soovitada, siis kindlasti Adidase Booste. Esimese paari ostsin nii, et läksin toidupoodi aga kaubanduskeskuses nägin spordipoe ja Boosti reklaame. Läksin poodi sisse ning panin tossud jalga. Rohkem polnudki vaja, sest jalas olid superkerged ja mugavad. Ka kohapeal olnud Adidades spets ütles, et kui nad saavad kliendi jalga proovimiseni, siis rohkem neil müügitööd pole vaja teha. 🙂
  Mulle Asics jälle üldsegi ei sobi ja see-eest üldsegi Mizunod on tõenäoliselt minu jalale kõige paremad (need mida linnajooksude kuldsarjaga tasuta anti).

  Üldiselt soovitused soovitusteks. Tegelikult peaksid minema sellisesse poodi, kus on tõesti oma ala asjatundjad nõu andmas. Proovi erinevaid susse, tee jooksuliigutused ning kindlasti saad ka hinnaklassis 100-150EUR väga head tossud jalga. Tallinnas soovitan Rocca Al Mare Rademari ning Kristiine Sportland Runningut. Lõppude lõpuks võivad kõik sulle soovitada enda lemmikjalanõusid, kuid see mis sinu jalale sobib, võib olla hoopis mingi täiesti iks-firma jalanõu. Osta mugavust, mite brändi 🙂

  Meeldib

 16. Aitäh kõigile, kes soovitusi jagasid. 4. mail lähen Jooksueksperti uusi tosse jahtima. Eks kirjutan pärast seda pikemalt, mida ja miks soovitati ning mille välja valisin. 🙂

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.