20 minutit värinat ehk EMS treening

Paar nädalat tagasi võttis minuga ühendust Healthy Attitude Fitclub. Tegemist on Tartus asuva üpris omalaadse spordiklubiga, kus pakutakse EMS, Jumping, TRX ja Smovey treeninguid (ning lisaks sellele ka mitmeid iluprotseduure). Mulle pakuti võimalust mõned korrad proovida EMS treeningut. Varem olin sellest väga põgusalt lugenud Hiie blogist, aga rohkem ma sellest midagi väga ei teadnud. Pigem olin skeptik, et mis trenn see 20 minutit masina küljes värisemist siis ikka on… Nagu eile saadud esimene kogemus EMS-iga näitas: on küll! 

Kohale jõudes pidin ära täitma ankeedi, et veenduda, et mul pole ühtegi vastunäidustust treeningule. Seejärel pidin jooma natuke vett ning personaaltreener Johanna Lepp kirjeldas mulle lähemalt, mis minuga toimuma hakkab. Lisaks sain talle ise rääkida, mis spordialadega tegelen ja mis eesmärgid mul on, ning rääkisin ära ka selle, et igasuguseid hüppeid ja pingeid säärelihastele tahan pigem vältida. Loomulikult võttis ta seda kõike arvesse. Sain spetsiaalse treeningriietuse (alla ei või jätta isegi aluspesu), rätiku pärast duši all käimiseks (treeningule minnes pole vaja mitte midagi kaasa võtta: riided saad kohapealt, dušš, pesemisvahendid, rätik ja föön on kohapeal – väga mugav oli sinna otse koolist minna) ning siis pani treener mulle selga niisutatud vesti ning käte-jalgade-tuharate külge rihmad. Mind ühendati masinaga ning 20-minutiline trenn võis alata. 

Foto: Healthy Attitude Fitclub
Treeningriietus. Foto: Healthy Attitude Fitclub

EMS- ehk elektromüostimulatsioon-treening ongi põhimõtteliselt 20-minutiline treening, mille jooksul teed sa personaaltreeneri juhendusel harjutusi mitmetele lihasgruppidele, olles samal ajal eririietes ning ühenduses spetsiaalse masinaga, mis viib su lihastesse sobiva võimsuse ja sagedusega elektriimpulsse, mis peaks omakorda võimendama lihaspingutust. Ehk siis sa ei istu mingi masina küljes ja ei oota, et maagiliselt supervorm tuleks, vaid reaalselt pingutad ise oma lihaseid ning masin annab sellele lihtsalt efekti juurde. Treening on üles ehitatud nii, et 4 sekundi vältel teed harjutust ning sellele järgneb 4 sekundit puhkust. 4-sekundilise töö ajal tuleb sügavalt välja hingata ning pingutada vastavat lihasgruppi. Tundub lihtne, eks?

Ei ole! 🙂

Kui teiste blogijate muljetest olen kuulnud, et lihastes on tunda kerget värinat, siis minu puhul polnud see värin üldsegi mitte kerge 😀 , vaid päris tugev, aga samas mitte valus. Teate seda tunnet, kui lihas hakkab pika pingutuse lõpus värisema, näiteks BodyPumpis väljaastete lõpus, kus jalad all värisevad? Selline värin ongi lihastes kogu aeg sees, ainult et palju-palju tugevam. Ilmselt treener Johanna ei hoidnud end võimsusnupu keeramisel tagasi (või siis olen mina lihtsalt väga nõrk…). Järjest töötasime läbi kõik lihsgrupid ning eriti palju tööd saavad kõhulihased, mida peab pingutama kogu aeg. Kogu trenni vältel teevad tööd ka süvalihased. Alguses oli natuke raske pihta saada, mida ja kuidas ma täpselt tegema pean, aga üpris ruttu jõudis asja point kohale (kuidas hingata, kuidas harjutust teha ja keha hoida) ning siis tundsin, kuidas trenn mõjub ja vägagi hästi mõjub. Trenni viimastel minutitel voolas mul higi nagu ojadena mööda nägu ja keha alla.

Foto:
Foto: Healthy Attitude Fitclub

20 minutit ja tehtud. 

Eriti hea on muidugi see, et kogu trenni vältel on sul personaaltreener kõrval, jälgib su iga su liigutust ja parandab kogu aeg asendeid, et trenn toimiks ja sa saaksid oma 20 minutiga maksimaalse efekti kätte. Treener Johanna (kes muideks töötab personaal- ja jõusaalitreenerina Myfitnessis, tegeleb jõutõstmisega, on 10 aastat tegelnud kergejõustikuga ning omandab magistrikraadi TÜ Kehakultuuriteaduskonnas – pretty impressive, right?) tuletas mulle vist ligi 100x meelde, et “pinguta kõhulihaseid”, parandas vahepeal põlvede asendit ning tõi välja iga väiksemagi ebatäpsuse, mille juba järgmise korduse ajal oma tehnikast eemaldada sain. Kuna ma polnud varem personaaltreeneriga trenni teinud, siis oli see minu jaoks uudne ning tegi mind kindlasti teadlikumaks vigadest liigutuste tehnikas ning andis teadmisi nende parandamiseks. Sellised teadmised tulevad kasuks ka iseseisvalt jõutrenni või näiteks BodyPumpi tehes.

Lihasvalu lubati mulle 3. päevaks pärast treeningu toimumist. Läks aga hoopis teisiti. 😀 Juba pärast treeningu toimumist hakkasin ma oma lihaseid tundma. Esimesena andis juba 15 minutit peale trenni endast märku biitseps ning iga tunniga lisandus lihaseid, mis aina valusamaks jäid. 5 tundi hiljem BodyPumpi tehes tundsin selgelt, kuidas pean tunduvalt rohkem pingutama, sest lihased olid väsinud/valusad. Täna tunnen biitsepsis enneolematut lihasvalu, lisaks olid päris valusad kõhulihased, küljed, triitseps, selja kõik osad ning tuharad. Ainsana ei anna endast märku reied, mis mul niigi päris tugevad on, ning sääred, mida otse vooluga ei mõjutatud. Igal juhul on selge, et see 20-minutiline trenn toimis väga hästi. 

EMS treeningu eelisteks on vähene koormus liigestele, vähenenud seljavalud, lihastasakaal ja keha korsetilihaste tugevnemine, mis soodustab rühi paranemist. Lisaks kindlasti ka vähene ajakulu ning personaalne juhendamine. Nagu iga teise treeninguga, peab tulemuste saamiseks asjaga regulaarselt tegelema, soovituslikult korra või kaks nädalas.

EMS 20-minutilist trenni reklaamitakse olevat sama tõhus kui 8×45 minutit jõusaalitreeningut. Noh, selles ma nii veendunud ei oleks, aga üks on kindel: niisama naljatamine EMS ei ole. Lihased saavad koormust ning jäävad hiljem valusaks, seega mingi muutus peab kehas toimuma. Mina jään huviga ootama, mis järgmistes trennides saama hakkab ning kuidas mu keha areneb. Kes soovib, see proovib oma nahal järele. 🙂

Vaata tutvustavat videot:

Loe veel:

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.