Kodublogi: aknakatted

Artikkel ilmus 26. märtsil 2019 Postimees Kodustiil portaalis.

NB. Kodublogil on nüüd oma Instagram @kuueskorter.

Vähem kui aasta on jäänud selle ajahetkeni, kui peame oma korteri nii valmis saama, et oleks võimalik esitada linnavalitsusse kasutusteatis ja läbida ametniku ning Päästeameti spetsialisti kontroll. Seaduse järgi nimelt lubatakse ehitusteatise esitamise järel ehitada kuni kaks aastat, mille järel tuleb esitada kasutusteatis, et eluruum kasutusele võtta. Aeg läheb justkui linnutiivul ja ehituse vallas on siin veel nii palju ära teha. 😕 Isegi lammutustööd pole ju veel täies ulatuses lõppenud, viimane jupp põrandat ootab üles võtmist. Kohati tuleb lausa hirm peale, kas me ikka jõuame oma objekti õigeks ajaks valmis…

Täna aga räägin natuke kergematel ja lõbusamatel teemadel, täpsemalt aknakatetest.  🙂Jooksvalt oleme pidanud kahte tuppa aknakatted juba hankima, sest suure aknaga vannitoas just ilma kardinateta naljalt ju ei käi ning magamistuba oli tarvis samuti võõraste silmade ja hommikuse päikesetõusu eest ära varjata.

Vannituppa soovisime midagi valgust läbilaskvat, ent mitte liialt läbipaistvat. Esialgu sai sinna paigaldatud Ikea Skogsklöver valge ruloo, kuid katsetused täisvõimsusel valgustusega näitasid siiski, et pimedas paistab see vannitoa jaoks natuke liiga palju läbi. Kuna vannitoa aken asub meil tänavapoolsel küljel, ei saanud seda nii jätta. Külgkardinad vannituppa ei tundunud just parim idee, pimendav ruloo ei lase päeval teragi valgust sisse, ribikardinate vahede järjepidevaks tolmust puhastamiseks olen ma liiga laisk… Lõpuks kleepisime aknaklaasid iseliimuva mustrilise kilega üle ja see täiendus koos olemasoleva rulooga lahendas probleemi ideaalselt.

Vannituppa kleepisime aknaklaasile kile ja paigaldasime lengi sisse ruloo.

Magamistuppa planeerisin ma algusest peale pimendava ruloo koos kergete tüllist kardinatega. Päevasel ajal piisab ainult kardinatest ja tuppa tuleb palju loomulikku valgust, pimedal ajal on ruloo ees, et vastas asuva kortermaja inimesed meile otse tuppa ei vaataks. See lahendus toimis mõnda aega kenasti, kuid viimasel ajal on meie Ikea Tupplur ruloo rohkem tõrkunud kui normaalselt töötanud. 😐 Küll ei saa teda all asendis ära fikseerida, küll jookseb ta suvalisel hetkel üles rullikusse tagasi. Käepide laguneb pidevalt. See ruloo on vist ainus ese Ikeast, millega ma üldse rahul ei ole. Meie õnneks ei maksnud meie senine kardinapuu, kardinad ja ruloo kokku rohkem kui 40 eurot, seega olen tõsiselt hakanud kaaluma magamistuppa uute aknakatete soetamist.

Magamistoa aknakatted.

Aga millised nad olema peaks? 🤔 Valik võtab silme eest kirjuks. Kindel on see, et päeval peaks tuppa tulema palju päevavalgust, samas ei tohiks olla kellelgi võimalik otse meile tuppa vaadata. Ööseks peaks olema võimalik aken aga täielikult ära varjestada. Valikuid on küll palju, aga kui kõiki faktoreid kaaluda, on kombinatsioone neli:

 1. kerge poolläbipaistev ruloo koos pimendavate külgkardinatega,
 2. pimendav ruloo koos kergete päevakardinatega,
 3. kerged päevakardinad koos pimendavate külgkardinatega,
 4. kerge poolläbipaistev ruloo koos kergete päevakardinate ja pimendavate külgkardinatega.

Paksud külgkardinad koos kerge rulooga tundub selline “poolalasti” variant, pigem tuleks sinna lisada juurde kerged päevakardinad ja see ruloo siis juba üldse ära jätta. Variant on jätkata ka praeguse lahendusega ehk pimendava ruloo ja kergete päevakardinatega ning lihtsalt muretseda korraliku konstruktsiooniga pimendav ruloo, mis peaks vastu kauem kui aasta. Näiteks vannitoa ruloo pärineb samuti Ikeast, kuid oli tunduvalt kallim (laius on sama), sest tal on metallist konstruktsioon ja isepidurduv rullikusse tagasikerimine. Kahjuks Ikea midagi analoogset pimendavana ja valges toonis ei paku. Seega peaksin seda rulood kuskilt mujalt otsima või veel hullem: tellima hakkama. 😶 Hoopis mõistlikum tundub magamistoas kasutada pimedavaid külgkardinaid lisaks olemasolevatele tüllkardinatele. Eks näis, millise variandi siis lõpuks valime.

Järgmine keerukas koht on kontor. Kontoris peab olema võimalik tuba täielikult ära pimendada, sest fototöötlusega tegelemiseks on see hädavajalik. Tegelikult oli mul kontori jaoks samuti üks Tupplur ruloo ära ostetud, aga ilmselgelt tuleb sinna uus ruloo osta, misigapäevasele kasutamisele paremini vastu peab. Kontorit kujutan ette pigem ruloo ja kergete kardinatega.

Elutoas on meil kaks akent kõrvuti ja täidavad ära suure osa kogu seinast. Olen näinud päris kenasid pilte sellisest lahendusest, kust terve seina ulatuses ripuvad laest alla ilusad kardinad, mida vastavalt soovile lahku ja kokku tõmmata, aga millegipärast kujutan seda varianti ette pigem uusarenduses, kus terve sein on maast laeni akent või klaasist fassaadi täis. Meil on tegu siiski vana puitmajaga.

Allikas

Esialgu oli plaan mõlemale aknale panna ette poolläbipaistev ruloo – samasugune nagu vannitoas – ja kerged päevakardinad, kuid olen nüüd siiski kahtlema hakanud, et ehk on see liiga läbipaistev ja inimesed hakkavad meile lihtsalt tänava poolt ja naabermajadest otse akendest sisse vaatama. Äkki oleks elutuppa sobilikud hoopis mingid kardinad, aga millised? 🤔 Või oleks mõistlik kasutada klassikalisi külgkardinaid?

Kuulaks siinkohal hea meelega teiste kodukujundajate mõtteid ja kogemusi aknakatete valimisel eri ruumidesse. 🤗

4 kommentaari “Kodublogi: aknakatted

 1. Saime ka eelmisel aastal oma korteri renoveerimisega ühelepoole ning mingi hetk tekkis raha ka kardinate jaoks.

  Mul on kaks akent laiusega 1,5 m (ühel kardinapuu 1,6 m sest seinad on lähedal ja teisel 1,8 m) ning minu suureks kurvastuseks võtavad külgkardinad niigi napist aknaruumist korraliku ampsu. Seega igasuguseid mustrilisi jms ägedaid kardinaid pole üldse mõtet soetada, sest nende ilu ei pääse nähtavale. Kõige lühem kardinapuu on külalistetoas, kus on külgkardinaid vaja suhteliselt harva akent katma tõmmata.

  Piltide põhjal tundub, et sinu aknad on veelgi kitsamad. Külgkardinad jätaksid minu hinnangul akna visuaalselt veelgi kitsamaks ning kuna kardinapuu on seinast siiski veidi eemal, siis ilma ruloodeta on täiesti pimendavat efekti suht võimatu saavutada.

  Kuigi mul on erinevalt sinust plastikaknad, ei soovinud ka mina paigaldada selliseid ruloosid, mida tuleb kruvida otse aknaraamile. Tagantjärgi tarkusena ütlen, et oleks siiski võinud seda teed minna, sest päris seina vastu on neid võimatu alla lasta ja valgemal aastajal tuleb valgust siiski sisse. Teil on ju veel puidust ja taastatud aknad, millega olete palju vaeva näinud. Aga siiski tasuks ehk seda paigaldusviisi kaaluda. Minu ruloode puhul on ainsaks positiivseks asjaoluks see, et kass saab pugeda ruloo ja akna vahele ning aknast välja uudistada 😀

  Meeldib

 2. Mul on see kõik alles ees, aga mõtlen asjale juba praegu. Meil on maamaja ja väga varjata midagi ei ole vajadust, seega tulevad pimendavad rulood vaid katuseakendele, sest sealt paistab päike totšna sisse. Kööki plaanin teha ise makrameekardinad, mujale ilmselt tulevad linased kardinad. Magamistuppa piilub ehk pisut õhtupäikest, seega sinna ka paksemad linased kardinad. Ma arvan. Vannituppa pitskardinad või rooma kardin, mõtlen veel. Ja siis ühel päeval otsustan kõik ümber 😀 Ma olen seda juba teinud 😉

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.