PM Kodustiil: köögiplaanid

Artikkel ilmus PM Kodustiil portaalis 16. oktoobril 2018.

Sellele postitusele ootan kohe eriliselt muljeid ja tagasisidet nendelt, kes selle köögiplaneerimise võlu ja valuga kokku puutunud on. Kirjutage julgelt. 🙂


Viimased paar kuud on koduehitus kuidagi rahulikumas tempos kulgenud. On see nüüd hea või halb – ma ei oskagi seisukohta võtta. Tuleb tõdeda, et veidi üle aasta on 90% oma vabast ajast remonditöödeks pühendatud ja viimasel ajal on meie tempo, jõud ja ilmselt ka motivatsioon omajagu langenud. Enam ei ole tahtmist öötundidel rabada ja loobuda oma huvidest ehk jätta trennid tegemata. Mida pikemaks see remont venib, seda aeglasemaks jääme ja mida aeglasemaks me jääme, seda pikemaks see remont venib. Nõiaring!

Üldiselt on meil üpris hästi teada, mida me järgmiseks tegema asume. Peame ajutiselt toestama, lammutama ja uuesti püsivalt toestama kandva seina, milles üks laia ava meetrijagu nihkub, et luua meie uus poolavatud planeering. See tegemata töö takistab meil hetkel nii paljude teiste töödega edasiminekut. Lõpuks oleme oma asjadega nii kaugele jõudnud, et kõik “põlevad” asjad, mis oli vaja enne tehtud saada (loe: vannituba ja aknad), on tehtud ja et kodu talveks lõplikult soojaks saada, on ainsaks takistuseks see sein. Ausalt öeldes ootan juba põnevusega, et selle seina maha saaks: siis näen viimaks reaalelus, milline meie planeering välja nägema hakkab.

Pärast seina lammutust ja toestamist saame ning peame ära vedama kõik ventilatsioonitorud, et saaksime laevilla elutoa viimases kolmandikus ja terves söögituba/köök/esikus viimaks paika panna ja aurutõkkega katta. Praegu elan ma lootuses, et seda sooja sügist veel veidikeseks jaguks, sest miinuskraadide tulekuga läheb see seis siin muidu väga “huvitavaks”.  Samas ei ole mul erilist optimismi, et selle nädalaga, mis elukaaslane Eestis on, need seina- ja villatööd valmis saavad, sest kandva seina tööd nõuavad erilist tähelepanelikkust, hoolt ja aega. Ega see lae alla villa toppimine ka just kiire töö ole… Eks näis.

Seniks kui ma üksi siin korteris jälle midagi praktiliselt ära teha ei saa, on minu ülesanne planeerimine. Ühel päeval köögitehnika kohta uurides avastasin juhuslikult, et gaasipliidi puhul peab õhupuhasti paiknema pliidi ülemisest servast tunduvalt kõrgemal kui elektripliidi puhul. Mina loomulikult polnud sellele kunagi mõelnudki, kuigi iseenesest on see ju ülimalt loogiline: gaasileek=lahtine tuli. Vaadates üle oma ligi aasta aega valmis olnud köögi joonised, sain kiirelt aru, et enam see plaan ei tööta. Mulle lihtsalt ei meeldi see variant, et see köögikapp, mille sisse on peidetud õhupuhasti, ei ole teiste kappidega ühel joonel, vaid paarkümmend sentimeetrit kõrgemal. Teisi kappe nii kõrgele (õhupuhasti tuleks praktiliselt minu pealaega samale kõrgusele) paigutada ei ole aga mõtet, kuna siis peaks ma turvaliselt asjade kättesaamiseks iga asja järele pingiga turnima – see ei ole mõistlik.

Eelmine vs praegune plaan.

Istusin ühel hilisõhtul taaskord arvutiga voodisse ja lõin uuesti IKEA Kitchen Planneri lahti. See on siiani olnud kõige mõistlikum tasuta tarkvara köögi planeerimiseks. Meil on suurima tõenäosusega plaanis peaaegu kogu köögimööbel ja võib-olla ka tehnika just IKEAst soetada. IKEA tarkvara on mugav kasutada ja annab lisaks kätte ka hinnad.

Kuna meie köök on pisike (2,5×2,7 m) ja ühest küljest avatud, siis saame mööbli paigutada sinna L-kujuliselt. Väga palju tööpinda just ei tule, kuid arvestades, millistes tingimustes elame praegu (väike söögilaud ja üks põrandakapp, eraldi pliit ja valamu) ja kui väike oli meie köök hruštšovkas elades, saab meie jaoks olema see köök päris suur edasiminek.

Esialgu oli meil plaanis pliit jätta praktiliselt samale kohale, kus on ta praegu ehk siis külmikuga samasse seina. Õhupuhasti probleem aga muutis selle plaani võimatuks. Proovisin küll igatpidi plaani ülemiste kappide osas ringi mängida, aga parempoolsesse seina ei sobinud seinakapid kuidagi, kuna need muudavad niigi pisikese ruumi veelgi väiksemaks. Mida teha?

Otsesein ja parempoolne sein.

Ainus visuaalselt ilus ja praktiline lahendus oli viia pliit parempoolsesse seina. Siin tekkis muidugi küsimus, kuidas tohib gaasitorusid liigutada? Seina taga need ilmselt olla ei tohi, aga kas kapi taga (s.o seina peal) võib? Kuhu panna gaasimõõdik? Kes soovitab head firmat, kes selliseid väiksemaid gaasitöid Tartus teeks ja head nõu annaks? Kui pliidi teise seina viime, tuleb meil kasutada mitte integreeritud, vaid eraldiseisvat õhupuhastit. Kas soovitate õhupuhastile paigaldada söefiltrid ja suunata filtreeritud õhk tagasi korterisse või mitte kasutada filtreid ja suunata õhk toruga õue?

Ahi jääks täpselt pliidiplaadi alla ning kahele poole ahju tulevad 60 cm laiused sahtlitega kapid. Mõlemas kapis on tegelikult neli sahtlit, aga kaks neist on peidetud mõlema sügava sahtli sisse. Minu arvates näeb see lahendus kena välja ja peaks vähemalt teoorias olema ka praktiline. Teise seina ehk otseseina tuleb (alates vasakult poolt) integreeritud külmik koos ülemise kapiga, 45 cm laiune nõudepesumasin, valamu- ja prügikasti kapp ning nurgakapp.

asendiplaan1

Asendiplaan.

Kas 45 cm laiune nõudepesumasin on halb mõte? Enamasti inimesed laidavad mõtte kitsast nõudepesumasinast kiirelt maha. Ma ise pole kunagi nõudepesumasinaga kodus elanud, seega kogemused mul puuduvad. Kahjuks laiem masin meile aga kuidagi sellesse seina ei mahu, sest vastasel juhul varastaksime ruumi esiku arvelt, mis on meil niigi äärmiselt kitsas. Seda 15 cm ei ole sealt lihtsalt enam võtta.

Nurgakapist ma samuti loobuda ei taha. Kui seda sinna mitte panna, kaotan ainsa koha, kuhu mugavalt potid-pannid panna. Kitsama valamuga ma aga nõus ei ole, minu jaoks on see 60 cm valamu kapp juba kompromiss. Raske olukord. On 15 cm laiem nõudepesumasin väärt nurgakapist või tavasuuruses valamust loobumist?

Ülemised kapid on mõeldud eeskätt igasuguste nõude tarbeks. Ülemised, klaasustega kapid saavad asetsema pea 2,7 m kõrgusel, seega sinna on plaanis sättida mõned ilusamad (veini)klaasid, mida on sobilik “väljanäitusele” panna. Peaaegu nurgas saab olema 20 cm laiune kõrge, aga kitsas riiul. See tuleb samuti hall, aga kahjuks joonisel pidin ta pruuni tegema.

Tööpinna laseme ilmselt teha täispuidust ja viimistleme Osmo õlivahadega. Kapid, süsteemid ja kapiuksed tulevad tõenäoliselt IKEAst, sest nii palju, kui olen nende köökidega kokku puutunud ja neid poodides näppinud, on nende hinna ja kvaliteedi suhe väga hea. Lisaks meeldib mulle see, et iga kell on mul lihtne uksed välja vahetada, kuskile sahtleid lisada jne. Eritellimusköögi puhul on see keerukam. Ustest on minu lemmik hall Bodbyn ja uksenuppudest Eneryda hõbedane sari. Sahtlid saavad olema vaikselt isesulguvad ehk Maximera sarjast. Tehnika võiks kapinuppudega sobida ehk olla roostevabast terasest viimistlusega.

Köögitehnika osas võtavad valikud silme eest kirjuks. Olen piilunud nii IKEA mudeleid kui ka meie kohalikus kaubandusvõrgust pakutavat. Kindel on see, et tehnika peab olema A energiaklassist. Nõudepesumasina osas ei oska ühtegi teisele eelistada. Külmikutel on tänapäeval nii palju lisafunktsioone, et see paneb mind lihtsalt küsima, on mul seda kõike vaja? Õhupuhasti peab olema võimas, kuna poollahtise planeeringuga muudmoodi ei saa. Gaasipliidi valik on ilmselt kõige lihtsam, kuna erilisi lisafunktsioone neil õnneks ei ole. Ahjuga on aga kõige keerulisem. Olen kindel, et tahan elektriahju, aga millist? Kas pürolüütilised seinad on praktilised? Mille poolest auruahjud teistest paremad on? Mida ahju puhul veel peaks jälgima? Kellel on häid soovitusi, siis ootan huviga.

Sellised on siis hetkel minu köögiplaanid. Kuna hetkel pole meil köögis veel kolmest seinast kaht, normaalset põrandat ega lage, siis ilmselgelt on mööbli valikuni aega veel maa ja ilm. Ilmselt jõuan veel sada korda ringi mõelda, aga vähemasti mingisugune idee on olemas. Ootan teie tagasisidet.

Advertisements

24 thoughts on “PM Kodustiil: köögiplaanid

 1. Hei. Ma elan hetkel ajutiselt välismaal ikea toodetega sisustatud kodus. Ma arvan et siinne köögimööbel on pigem odavamast sarjast ja seetõttu ei julge kogu tootevalikule arvamust laiendada. Aga.. elektripliit tundub okei, praeahju pole proovinud. Nõudepesumasin on kohutav. Mürarikas, vaid kahe restiga, ei kuivata nõusid korralikult ära. Võrreldes koduse Boschiga on ikka suur vahe. Nõudepesumasina esipaneel on ka kinnitustest lahti, võibolla tuleb paigaldusveast, võibolla kehv disain või instruktaaž. Kapiuksed ja sahtlid ei sulgu vaikselt, kindlasti asi mida köögis võimaluse korral muudaks. Töötasapind on valge aga samas materjal on nii poorne, et kui tilk punast veini mööda veinipudelit oli tasapinnale vajunud ja selle 15min hiljem avastasin, siis juba plekk jäi tasapinna sisse ja pesuga välja ei tulnud.

  Mulle endale tundub, et te olete Hr Jooksjaga nii osavad, et sarnaselt Kodublogi-jatega saaksite ise parema mööbliga hakkama.

  Jõudu!

  Meeldib

  1. Ilmselt on Sinu IKEA köögis tõepoolest kõige odavamad mudelid ja lahendused, kogu IKEA lai valik köögi osas kindlasti nii kehv ei ole. 🙂

   Isetegemisest: meil pole endal päris kõigi tööriistu olemas, et mööblit nii suures koguses ise ehitada, samuti juurde tohutu ajakulu. Puit ei ole ka just eriti odav. Samuti on isegi liimpuidu puhul väga suur tõenäosus kõvaraks ja/või kokku kuivamisel, sest aasta lõikes ei ole meil kodus just eriti ühtlane temperatuur ja niiskustase. Kohta, kus seda mööblit teha, meil varsti ka enam ei ole: mööbli ehituseks peaks olema selleks korralik garaaž.

   Meeldib

 2. Mu meelest on uus planeering parem kui eelmine, et pigem ikka kraanikauss külmikule lähemal kui pliit. Gaasitorudest ei oska ma midagi rääkida, me endale gaasi ei pannud, kuigi trass olemas ja oleks saanud sisse tuua.. Ma veidi kardan gaasiseadmeid. Mul on 60cm pesumasin olnud igalpool elamistes, ainult esimeses kodus oli 45 ja lastega pere puhul minu arvates 45cm on vähe. Kahekesi elades aga ei näe probleemi 45cm laiuse masinaga. Mul on nõudepesumasin 2x päevas töös ja tihti pesen suuremad asjad niikuinii käsitsi (suured potid, pann jne). Parim kogemus on Boschi nõudepesumasinatega, meil integreeritav masin ja ukseplaati veel peal pole, aga nii vaikne on, et kui all tuluke ei põleks, ei saaks arugi, et peseb ja peseb hästi. Vahetasin vanas majaosas ka vana nõudeka Boschi vastu välja ja lõppes ära see, et pean käsitsi nõusid üle pesema, mis masinast tulevad (enne on olnud Zanussi ja Upo, kummagagi polnud rahul). Ikea köögi osas ei oska midagi öelda, nii palju kui ma neid huvi pärast näppinud olen poes, tunduvad küll hea hinna ja kvaliteedi suhtega. See bodbyn köök on vist päris popp, olen juba mitmel näinud (sisekujunduse fb grupis). Võibolla neilt uurida, et kuidas nad rahul on? Õhupuhasti suunaks igal juhul õue – filtrid on ju lisakulu. Ja mina võtsin täiesti tavalise ahju, ei mingit pürolüüsi ega muud ulmeekstrasid – minu jaoks ajab asja ära. Pole neist uutest lisadest enne puudust tundnud ja ei tunne ka ilmselt tulevikus 🙂 Pöördõhk oli ainuke, mida kindlalt tahtsin aga enamusel see juba olemas. Hinnavahe on neil masinatel korralik, valisin rohkem välimuse järgi ahju.

  Meeldib

  1. Boschi olen palju kuulnud kiidetavat. Peab vist ise ka nende valikule pilgu peale viskama.

   Ahju osas pakuvad need lisad, eriti pürolüüs ja aur, mulle huvi küll, sest kunagi, kui ma veel hea ahjuga korteris elasin, siis meeldis mulle küpsetada küll. Viimases üürikas oli meil mingi suvaline elektriline ahi ja see oli nii kehv ja küpsetas nii ebaühtlaselt, et loobusin seal küpsetiste valmistamisest täiesti. Figuurile muidugi see meeldis. 😅

   Meeldib

   1. Ma nüüd oma uue ahjuga igasuguseid asju küpsetanud, pole ei auru ega pürolüüsi. Kõik saab tehtud ja väga hea tulemus olnud. Pizza meeldis perele nii väga, et pean nüüd pidevalt tegema. Meil ka vanas majaosas oli mingi ahi, mis kõrvetas toidu alt ära ja pealt oli toores. Ei kippunudki enam seal kooke küpsetama, aga nüüd pean oma küpsetamisoskuse jälle meelde tuletama 😀 Samas eks nende uute lisade ja asjadega nii ongi, et kui enne olnud ei ole, ei oska puudust ka tunda.

    Meeldib

 3. Ahi peab olema kindlasti pürolüüsiga, väga mugav ahju puhastada. Kindlasti on môistlik vôtta ahi ka aurufunktsiooniga, isegi kui täna suurem küpsetaja ei ole,. Auruahi küpsetab lihtsalt väga hästi just küpsetisi. Ahi on investeering väga pikaks ajaks ja siis vôiks tal olla need funk. juures. Lisaks ei ole enam nende funk. ahjud arutult kallid. Ise ma eelistaksin ka laiemat ahju, aga ma kûpsetan ka palju.

  Meeldib

  1. IKEAs on täitsa olemas üks selline mudel, millel on nii pürolüüs kui ka aur. Seda kombot on olnud suhteliselt raske leida… Või siis ei oska ma Euronicsi lehel õigesti surfata? Milline ahi Sul on?

   Meeldib

 4. Hiljutise köögi planeerimise kogemuse pinnalt (pilte meie köögist saab vaadata https://www.inkodu.ee/est/4582/uudis/Palazzo-sisearhitektide-loodud-helge-moodne-kodu-Parnu-joe-kaldal.html) mõned mõtted:
  * ülemised kapid laeni välja – ei teki kapipealsetele rasvast tolmukihti, samas saab ära panna need köögitarvikud, mida harva vaja (a la piparkoogivormid, sügavkülmutamiseks mõeldud karbid jms);
  * meil laealune kapirida sügavam;
  *kui ruum võimaldab, teha töötasapind laiem – juba 10cm rohkem laiust on suur asi, jääb rohkem ruumi askeldamiseks ka siis, kui tasapinnal on mõni kodumasin;
  *oleme superrahul induktsioonpliidiga – reageerib koheselt temp muutmisele ja vesi läheb ülikiirelt keema;
  PS Ikeas on päris mitmed köögitarvikud, millest enne ei osanud puudust tunda, aga mis nüüd asendamatud on – vt sarnased tooted https://m2.ikea.com/fi/fi/p/grundvattnet-laevikkoe-harmaa-90314280/ ja https://m2.ikea.com/fi/fi/p/laemplig-leikkuulauta-bambu-00309829/

  Meeldib

  1. * Ülemised kapid tahame ka laeni panna; isegi kui peaks mingi paarisentimeetrine vahe jääma, siis saab vastava vahetükiga selle kinni panna, isegi IKEAs need ilusti olemas;
   * Ülemised kapid meeldivad mulle rohkem sama laiusega, ilmselt maitse asi 🙂;
   * Kahjuks meil ruum seda ei võimalda, sest nagu viimaste lammutamistega selgus, saab loodetud 2,7 meetrist pigem 2,5 meetrit. Muidu on laiem tööpind 100% end õigustav;
   * Mul on induktsiooniga nii kehvad kogemused, sest pliit ei hoidnud üldse normaalselt soojust, madala kuumuse juures muudkui lülitas end sisse ja välja ja see oli õudselt tüütu. Ehk oli lihtsalt kehv mudel? Ei tea.

   Meeldib

 5. Meil on köögis IKEA kapid-sahtlid ja olen kvaliteediga väga rahul. Sahtlid on Maximera sahtlid, mis sulguvad vaikselt ja kuskilt midagi ei logise. Kapp on ainult valamu all, kõik ülejäänud on sahtlid ja no nii mugav on. Ma ei tahaks enam kunagi madalate kappide ees küürutada ja kuskilt tagant midagi otsida.
  Nõudepesumasin – enda kogemuse põhjal julgen öelda, et kahekesi pole 45 cm nõudepesumasin üldse probleem. Me oleme kolmekesi (lapsega koguneb musti kausse ja tassikesi päeva jooksul päris palju) ja paneme ikkagi vahel õhtul masina pooltühjalt käima, laiem masin oleks veel tühjem. Eks inimeste harjumused on erinevad, aga ma näiteks ei tahaks musti nõusid mitu päeva masinasse koguda. Potte-panne peseme enamasti käsitsi, sest need ei lähe masinas nii puhtaks kui mulle meeldiks; pedant noh. Keegi eespool kiitis Boschi – meil on ka Bosch, täitsa tubli ja vaikne on 🙂 Samas mul muude masinatega kogemus puudub.
  Pliidist ja ahjust – meil oli eelmises kohas gaasipliit, nüüd on induktsioon. Isegi kui koliksin kuhugi, kus gaasitrass on, eelistaksin ikkagi induktsiooni. Kiirem ja mugavam kui gaasipliit, temperatuuri saab palju paremini timmida, sh hästi madalat kuumust, mida gaasipliit ei võimaldanud. Ahju puhul tahtsin ma kindlasti teleskoopsiine (need liiguvad üleni ahjust välja, plaat toetub sinna peale ja mõlemad käed jäävad vabaks), aga need olid hämmastavalt vähestel mudelitel. Kui neid pole, ei oska puudust tunda, aga nüüd ma enam teisiti ei tahaks.
  Õhupuhastist – eelmises kodus oli söefiltriga ja tegi oma töö ilusti ära, aga seal oli köök pisike ja asus eraldi. Kui on avatud ruum, on vist õue juhitav variant efektiivsem.
  Samuti ühinen sügavama töötasapinna kiitusega. Meil on 70 cm ja annab toimetamiseks lisaruumi küll. Ainuke asi oli see, et mööblit oli seina külge tüütum kinnitada, pidi mingi lisakarkassi tekitama, kuna alumised kapi- ja sahtlimoodulid on 60 cm sügavusega ja need jäid seinast eemale.
  Kiidan ka paari asja, mis on elu mugavamaks teinud. Näiteks väljatõmmatava otsaga segisti, mida mul enne polnud, aga enam ilma ei oska. Kui kuskil mujal köögis vahel toimetan, hakkan automaatselt kraaniotsa kiskuma. Me enda oma leidsime üsna juhuslikult IKEA-st, see näeb välja nagu tavaline segisti, mitte mingi suur dušikärakas. Umbes selline: https://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/20341649/ Siis meeldivad mulle väga maitseainetopsikute hoidjad: https://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/00177249/?query=001.772.49 Meil on ühes tavalises sahtlis see nö madal lisasahtel sees, kus maitseaineid hoiame. Ja see sõel on jube mõnus: https://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/50103755/?query=501.037.55
  Ühesõnaga kui midagi üle tahad vaadata, siis tead, kus ma elan 🙂

  Meeldib

 6. 45 nõudepesumasin on täiesti ok, kui peret pole. Paned masina käima siis, kui nõud kapis otsas. 😀 Kappidest nii palju, et tean mitmeid peresid, kus on taolised kapid nagu sul joonisel, ja nad ei ole rahul. Eelkõige kogunev tolm, mustus ja kappide puhastamise teema. Lapsed keervad veel vindi ekstra peale, mistõttu lähevad uksed vahetusse sileda profiili vastu. Lihtsam ja kergem hooldada. Lihtsalt väike mõtlemiskoht, kui aldis oled koristama ja tolmu võtma nendelt pisikestelt detailidelt. 🙂 Milleks üldse gaasipliit, kui on olemas kiired ning turvalised induktsioonipliidid. Ainus probleem on see, et siis pead ostma ka vastavad potid/pannid. Kui ma peaks täna kööki tegema, siis pürolüüs + induktsioon läheks koheselt käiku – usu mind nende väikeste mugavustega harjud väga kiiresti. 😉

  Meeldib

  1. Jaa, need kappide-sahtlite ukseprofiilid on küll teema, mida unustasin mainida. Meil on väike profiil ja no läheb kiiresti tolmuseks-mustaks tõesti. Oskasin seda küll ette näha, aga ilumeel sai sel korral praktilisest kaalutlusest võitu, üleni siledad uksed tundusid koledamad :p

   Meeldib

  2. Mulle praktilisuse poolelt meeldib ka sile kapiuks rohkem, aga ilu ja stiili poolest istuvad meie korterisse just profiiliga uksed. Üldiselt nii väikses köögis ilmselt saab mõlema koristamisega kiirelt hakkama. 🙂 Kui kunagi tulevikus lastega see koristamine ikka väga üle viskab, eks siis ostan musta värvi ja siledad kapiuksed. 😅 Aga sinna ikka hea mõned aastad veel aega.

   Induktsiooni osas juba eelmisele vastasin: mul on induktsiooniga kehvad kogemused ja gaasipliit meeldib väga. Olen mõelnud ka kombinatsioon-pliiti, kus kaks ala gaasiga ja kaks induktsioonid. Muidugi meil vanas majas ka elektri amperaaži mure: mida vähem suuri elektritarbijaid, seda parem. Kuna meil küte ka osaliselt elektriline (soojuspump), samuti kütab vett, vannituba ja sauna elekter, siis gaasipliit võtaks seda koormust kõvasti vähemaks.

   Meeldib

 7. Ja kui gaaspliit kindlasti meeldib, siis on ka 2+2 pliite, kus kaks gaasiala ja kaks induktsioonplaati. Mul eelmises kodus oli selline ja olin sellega väga rahul.

  Meeldib

   1. Mul oli eelmises kodus Brandt, mudelit ei mäleta.

    Ja ma arvan, et sul on induktsioonplaadiga lihtsalt olnud väga halb kogemus. Tegelikult on nad tõesti head nagu inimesed kiidavad aga gaasipliidil on siiski oma võlu. Nii et julgustaks ikkagi pigem kombot võtma kui puhtalt gaasipliiti.

    Ja kui tehnika ostmiseks läheb, siis olen kasutanud suurte kodumasinate ostul Euronicsi https://www.euronics.ee/parima-hinna-garantii pakkumist. Viimane kord küll mõeldi tagaruumides päris kaua kui neile näitasin, mis hinnaga ma üht toodet tahaks (~20% odavam nende letihinnast; valisin Euronicsi konkurendi ees (mille nimi ei meenu hetkel aga seal on üsna head hinnad ja veel paremad soodukad kohati), sest nii ma sain masina kohe Tartus kätte; lisaks on võimalik garantii pikem juurde osta kui soovi on).

    Meeldib

 8. Mul on samad tunded, mis sinul… Oleme nüüd peaaegu aasta otsa enda kodu teinud ja no see lõpp venib nagu tigu, kuigi väga palju just teha polegi. Meil ei olnud muidugi ka nii suuri tegemisi. Sai ostetud kortermajja kahetoaline korter.
  Köögi lasime teha Baltestis ja sellise nagu tahtsime. Vaatasin ka Ikea kööke, aga tundus, et läheb kallimas ja loobusin. Nüüd muidugi olen veel targem ja oleks paar asja köögis muudmoodi teinud, aga mis seal ikka. Mul pole ka palju kapipinda, aga õnneks piisavalt. Praegune sinu mõte (pliit viia paremasse seina) meeldib rohkem, kuna mulle endale ei meeldiks, kui pliit on külmkapile nii ligidal. Pliidi kohale ja kubu juurde võite panna ka riiuleid, et mingit pinda juurde saada. Meil on söefiltriga (ei ole kallid) kubu ja just sellepärast, et maja ventilatsioon on soojustagastusega. Teist kubu ei tohikski panna. Teil tõenäoliselt siis vahet pole, aga teie asemel valiks selle, mis välja suunab. Ehk tõmbab paremini ära.
  Tehnikaga on juba keerulisem. Seda sai tükk aega otsitud ja hind oli ka üks oluline osa. Miks teil gaasipliit tuleb? Meil on induktsioon ja ma olen väga rahul. Tavalist elektripliiti ei taha iialgi, sest induktsioon on niipalju kiirem. Paljud muretsevad, et ei saa potte-panne, aga tänapäeval ei ole sellega üldse probleemi. Minu vanad nõud sobisid ka. Kui magnet külge hakkab, siis sobib induktsioonile. 🙂
  Ahju valida oli juba keerulisem, sest poodides oli suhteliselt nõme valik. Hetkel on popid sellised, kus on üks või kaks keeratavat nuppu, mis siis sisse käivad. Ja need nupud tundusid väga odavad ja halvast plastmassist, et ma tükk aega ei teadnud, mida teha… Lõpuks osutus valituks Whirlpooli 6th Sense valikust üks. Mõtlesin ka mina auruahjule, aga uurides sain aru, et need, mis hetkel suhteliselt odavad on, ei ole ka nii kvaliteetsed. Seega loobusin ja mõtlesin, et kui tulevikus peaksin tahtma, saan ju ahju alati välja vahetada.
  Meil samuti kitsam nõudepesumasin ja saab hakkama küll. Nõusid peseme 1-2 korda nädalas. Oleme ainult kahekesi ja kui pere suureneb, siis jääb kahetoalisest niiehknaa väikseks ja peab juba uut kohta otsima hakkama. Kui sina aga kahtled, siis mõtle sellele, kas sul läheb seda laiemat kraanikaussi vaja, kui sul juba nõudepesumasin on? Tõenäoliselt kraanikaussi siis nii palju vaja ei lähe… Aga reaalselt on kitsama ja laiema nõudepesumasina vahe 3 komplekti nõusid.
  Külmkapid, millel oli wifi ja muud imevidinad, välistasime kohe. Milleks? Põhiline on, et oleks no frost (ehk siis jääd ei teki) ja külmetaks. 😀 Ei näinud mõtet kulutada mitusada eurot rohkem, et heal juhul üks kord aastas ta siis reisile minnes panna mingile säästurežiimile ja tulles äpi kaudu tagasi normaalrežiimile.
  Sai nüüd pikk jutt, aga ehk on mõtteainet. Igatahes edu teile. Olete väga tublid!

  Meeldib

  1. Meil tuleb ka soojustagastusega ventilatsioon, aga meil on võimalik kubu vent viia eraldi otse õue. Kindel on see, et soojustagastusega vendiaparaati seda õhku me suunata ei tohi. Kuna aga kogu korter saab täiesti ringi ehitatud ja on ka vastavalt projekteeritud, siis praegu saame veel valida, mida ja kuidas lahendada.

   Induktsiooni kohta juba kahele eelmisele kommenteerijale vastasin, sealt saab lugeda. Võimalik, et minu kehv kogemus on põhjustatud kehvast indiktsioonpliidist.

   Valamut tahaks tegelikult suuremat kui see tavaline ca 50 cm, sest ma vihkan külmiku riiulite, ahjuplaatide jms pesemist tavamõõdus või väiksemas kraanikausis. Kõik kohad on vett täis ja loputamine on raske ja… võeh. Kui saaks, võtaks veel suurema, aga ei mahu.

   Meeldib

   1. Lugesin kommentaaridest, aga tõesti oli ehk kehv pliit lihtsalt.
    Mehe emal on induktsioonpliit (koos pürolüüsahjuga) olnud juba 10 aastat ja siiani kõik toimib. Kui aga amperaaž probleemiks, siis selle saate enne välja arvutada. Keskmise hinnaklassi induktsioonplaatidel on võimalus ka võimsust piirata. Kui nüüd peaksite ümber otsustama, siis tuleks kindlasti jälgida selliseid lisasid nagu taimeri ja lapseluku olemasolu. Nii uskumatu kui see ka pole, siis odavamatel need puuduvad. 🙂
    Ahi on meil samamoodi pürolüüsivõimalusega, aga pole kordagi jõudnud kasutada. Mehe ema juures elades sai kasutatud ja oli päris mugav. Võtab küll aega, aga iseenesest teeb puhtaks küll. Koduloomi ei tasu samal ajal ahju läheduses siiski igaks juhuks hoida.
    Ja auruahju kohta kirjutasin ka, et sai ka uuritud. Sisuliselt sain ma teada, et auruahjus tuleb liha/kala mahlasem, samas ma usun, et auru saab ka ise tekitada. Või siis madalal kuumusel küpsetada. Ootan, mis tulevik nendega toob.
    Keegi küll soovitas Euronicsist osta, aga ausalt, nii palju kui meie hindu võrdlesime, oli see üks kallimaid kohti. 🙂 Meie tellisime omale sellisest kohast nagu http://www.kodutehnika.ee . Asub küll Tallinnas, aga võib uurida ikka. Kui õigesti mäletan, siis Kaup24 lehel oli päris hea filterdamise süsteem, andis mitmeid parameetreid valida. Tihti kasutasimegi seda, et leida mingi toote kohta infot ja kui sobis, siis hakkasime uurima, kust saaks ja mis hinnaga.

    Meeldib

 9. Nüüd tuleb üks PIKK kommentaar 😀
  Mina olen tänaseks 9 aastat elanud korteris mis tuli koos ca 5 aastat varem sisseehitatud köögiga. Õnneks oli esimene omanik keskmisest jõukam ning kasutatud tehnika oli oma aja kohta pigem kallimast hinnaklassist. Kui ma nüüd ei eksi on suurem osa tehnikast AEG (võin pärast kodus üle vaadata mis mudelid täpsemalt) ja siiamaani pole veel midagi olnud vaja välja vahetada.
  Mul on kitsam nõudepesumasin ja olen sellega väga rahul – üksi/kahekesi elades täpselt paraja suurusega et ca 1-2x nädalas masin tööle lükata, kui teinekord külalisi käib siis saab ühe-kahe masinatäiega kõik puhtaks. Nõusid pole kunagi pidanud vajalikuks üle pesta, vahest noad-.kahvlid ainult rätikuga puhtamaks. Ainukese asjana ei mahu sinna normaalselt suuremad praetaldikud (need tuleb nö tagurpidi restile panna et tiivik normaalselt ringi saaks käia) ja seega kui neid vaja pesta mahub ka väiksemaid taldrikuid vähem. Aga ega mulle need suured niiväga meeldi ka 😀 Potid-pannid-ahjuvormid mahutab natuke sättides ilusti, suured ahjuplaadid kahjuks mitte (seega tegelikult väga hea point suurema kraanikausi kasuks aga ma pole NII suuri ja samas ilusaid kraanikausse väga märganud mis ahjuplaate normaalselt mahutaks).
  Pliidiks on mul integreeritud induktsiooniplaat. Olles enne siiakolimist kasutanud ainult erinevaid elektripliite (ja ühes üürikas umbes 30 aastat vana ja siiamaani õudusunenägusid põhjustavat gaasipliiti) siis… Edaspidi kindlasti ainult indukstioon ja eelistatult veel selline kus vähemalt kaks plaadiala oleks sellised nö kombotatavad et saaks suvalise kujuga küpsetusnõusid kasutada (endal mul tavaline neljatsooniline, kahel tsoonil ka kiirkuumutus). Aga miks meeldib? Vesi/piim läheb kiirkuumutust kasutades keema reaalselt sekunditega, kui pliidi kinni paned siis plaat on soe aga mitte kuum ja mulle tundub et ka potid-pannid kestavad kauem kui nt elektripliitide puhul? Maitse asi muidugi ja olen aru saanud et gaasipliidi fänne pole väga mõtet kõigutada 🙂 Lihtsalt jagan oma kogemust.
  Ahi on samuti integreeritud, vist tavaline elektrikas pürolüüspuhastusega. Võimalik et see näiliselt odavate väljatulevate keerunuppudega 🙂 Tuleb tõdeda et ma pole just eriline köögi kraamimise fänn ja ahju seest ei ole kordagi pesnud. Samas aastate jooksul olen seda pürolüüsinud äkki.. Kolm? korda. Vist? Ja ta näeb seest välja nagu tutikas 🙂 Peale (kolmetunnist) pürolüüsimist tõmbasin niiskeks tehtud pabersalfakaga tuha maha ja valma! Aga ega ma mingi mega küpsetaja ka pole – suuremosa erinevatest funktsioonidest on suht tundmatud, tavaliselt kasutan alt-pealt kuumutust või pealtgrilli ventikaga ja siiamaani on kõik söögid muretult tehtud saanud. Millest tunnen puudust? Teleskoopsiine tahaks! Niipalju kui sõprade juures olen nende teleskoopsiinidel ahjudes toimetanud siis madalal asuva ahju puhul maru mugav lahendus – sõidutad plaadi välja ja saad normaalselt asjatada.
  Asjad mis mulle veel oma köögi puhul meeldivad – nagu keegi eespool mainis – väljatõmmatava otsaga köögikraan! NEVER pole enam nõus tavalise kraaniga! Sellega ülimugav kraanikaussi loputada või natukenegi suuremaid asju pesta (ka puuvilju!) või nt kui tahad mingisse asja vett valada mis kraanikaussi mingil põhjusel ei mahu või midaiganes. ÜLI mugav!
  Lugesin et plaanid pliidi kõrvale kahes sahtlis nelja sahtlit. Mul endal kodus neid ei ole ent mitmetel sõpradel küll. Mina isiklikult ei soovita – pigem just ebamugav lahendus. Nende sahtlite väljatõmbamisel tõmbad esimesena lahti alumise sahtli ja pead siis ülemise sahtli eraldi avama ent enamasti on sul asjad, mida sahtlist soovid just ju ülemises (tõenäoliselt ühes noad kahvlid jms ja teises vast küpsetustarvikud?). Sest neid allapoole pole loogiline ega mõttekas panna. Isiklikult soovitaks vähemalt ülemised sahtlid küll pigem teha ikkagi nö madalad ja ühekordsed. Ma ei ole veel näinud mugavat ega kasutajasõbralikku lahendust nendele topeltkorrustele. Alumised sahtlid jätaks ma ise pigem suured ja ühekordsed. Hea sinna panna suuremaid kausse, kõrgemaid kodumasinad, midaiganes. Et see oleks küll üks koht kus natuke mõelda sest minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt madalal asuvad kõrged sahtlid on VÄGA väärt hoiustamisvariant!
  Teine tricky koht on see nurgakapp. Minu köögis on nurgakapp hästi tobedalt tehtud, väga sügav ja ühe laia uksega. Sisse on paigutatud a la selline konstruktsioon – https://goo.gl/kuu6hT – sellise lahenduse puhul vist suht optimaalne variant aga samas ikkagi selline pigem kohmakas lahendus. Ise hoian pealmises “riilulis” eespool potte-panne ja tagapool/alumise konstruktsiooni peal asju mida kasutan pigem väga harva. Kuna sul tundub võimalik ehitada selline natuke teoreetiliselt lihtsamini ligipääsetav nurgakapike siis ma soovitaks kindlasti sellist mis võimalikult palju avaneks. Äkki mingi selline variant oleks hea? https://goo.gl/KAVncy Võisiis sisse mingi nö “Lazy Susan” lahendus a la https://goo.gl/zzK3m9 ? Või tavaliste ustega aga sees teisaldatav “Lazy Susan” karusell? Või midagi sellist.
  Päris pikk jutt sai aga äkki eksis mõni hea idee ka sekka 🙂 Maru tublid olete ikka ja edu ehitamisel!

  Meeldib

  1. Wow, nii asjalik kommentaar, aitäh! Üldpildis olen sinuga kõiges nõus. Neid peidusahtleid veel natuke mõtlen, ehk saab midagi sinna veel joonistada. Nurgakapp tulebki lazy Susani stiilis karuselliga. Teleskoopsiine ja väljatõmmatava otsaga segistt tahan ka ning sõber just soovitas ka AEG-d. 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.