TOITUMINE

See lehekülg on pühendatud minu toitumisele. Kui sa oled siia sattunud eesmärgiga leida mingeid reegleid selle kohta, mida, millal ja kuidas süüa, siis mul on kahju, aga midagi sellist sa siit lehelt ei leia. Küll aga võid sa siit leida loo, kuidas olen jõudnud oma praeguse tervisliku elustiili juurde, palju kasulikke linke ja väikseid ideid ja mõtteterasid, mille üle tasub mõelda.


Ma olen võidelnud oma kaaluprobleemiga terve oma elu, alates juba lapseeast. Lugu sellest, kuidas ma paksuks läksin, võid lugeda siit (inglise keeles). Minu kaalulugu on eesti keeles leitav siin.

2013. aasta veebruari alguseks oli mu kehamassiindeks jõudnud veidi üle 30, mis tähendas seda, et olin ülekaalulise kategooriast liikunud ametlikult rasvunud inimeste kategooriasse. Ma alustasin oma kaalulangetamise teekonda LCHF toitumisega (low carbohydrates, high fat ehk vähe süsivesikuid, palju rasva). LCHFi kohta saad rohkem infot Diet Doctor veebilehelt või doktor Andreas Eenfeldti raamatust “Toidurevolutsioon” (saadaval Eesti raamatukogudes). Kogu ideoloogia seisneb teraviljast, suhkrust ja tärklisest (ja kõigest, milles on üle 5 grammi süsivesikuid 100 grammi toote kohta) loobumises. Väga piirav, kuid ülimalt efektiivne. Paljud inimesed on suutnud sellest luua jätkusuutliku elustiili ja on seda elanud juba aastaid. Kahjuks minu puhul nii ei läinud. Siiski: toitumises süsivesikute osakaalu vähendamine on kiire ja efektiivne lahendus kaalu õiges (loe: vähenemise) suunas liikuma saamiseks, eriti kui sa oled väga ülekaaluline või rasvunud ja/või sul on 2. tüübi diabeet ja/või sa elad istuvat ja väheaktiivset elu ja/või kui seda on sulle soovitanud arst. Pea siiski silmas, et väga range LCHF ei ole igaühele. Igasugune ülimalt piirav toitumisplaan pole minu arvates hea mõte, kuna pikas perspektiivis muutub see väga suure tõenäosusega just vastupidise toimega viisiks. 

Low-carb food pyramid
Low-carb toidupüramiid

Esimesed 3 kuud kaalulangetamist LCHF-iga oli täielik lust ja rõõm: lihtne, kerge ja äge. Mul puudusid igasugused süsivesikutest võõrutamise nähud, nagu peavalu, loid olek ja muu taoline. Ma olin elav, energiline ja mu keha muutus väga kiiresti. 12 nädalaga kaotasin 13 kilogrammi oma kehakaalust. Neil nädalail tundsin end hästi, olin korralikult toidetud ning õnnelik iseenda ja oma tulemuste üle. Mul ei olnud mingeid isusid “keelatud” toitude järele.


Sellest hetkest alates hakkas kõik muutuma üha enam keeruliseks. Mu kaal praktiliselt ei vähenenud 2013. aasta suve jooksul või vähenes väga aeglaselt. Kaotasin veidi kaalu, võtsin veidi jälle juurde ning kaal stabiliseerus ikka ühe ja sama numbri juures. Suve jooksul alustasin aktiivselt jooksutrennidega ning ka teised treeningud intensiivistusid. Siiski olid mu jooksutiirud VÄGA aeglased, sest mu keha sai kütuseks kasutada vaid rasva, kuna mul praktiliselt puudusid igasugused glükogeenivarud.

Sügisel olin ma enam-vähem samas kaalus kui juuni alguses. 

Sel hetkel otsustasin toitumist tõsiselt muuta. Treeningud jäid seejuures ikka intensiivseks, tegin sporti 7 päeval nädalas kuna ma lihtsalt armastan seda. Mu toitumine oli jätkuvalt rasvale keskenduv ja väga väheste süsivesikutega, kuid nüüd lisasin sellele juurde tugeva kaloripiirangu. Mu kaal langes. Mis muud tal üle jäigi selle piitsutamise tulemusel? Jõuludeks olin oma ideaalkaalust vaid 2,5 kilogrammi kaugusel.

Aga mis hinnaga?

Alates jõuludest veeres kõik kiiresti ja kindlameelselt allamäge. Jõuluajal sõin kõike, mida olin 10 kuu jooksul endale keelanud. See lõppes suure õgimishooga. Sõin täiesti ohjeldamatult nii palju suhkrut, teravilja ja “keelatut”, et mul oli tunne, et nüüd mu kõht sõna otseses mõttes plahvatab. Mul oli tüüpiline “eating cuz you ate” ehk “söön-sest-ma-sõin” hetk: sööd natuke keelatud toitu, mõtled, et nüüd oled oma dieedi ära rikkunud, ja seejärel õgid end täis nagu hullumeelne. 

Pärast seda kõike oli mul väga raske reele tagasi saada. Olin enamasti LCHF ja suutsin isegi kaotada osa kaalu, mille pühade ajal juurde võtsin. Aga see oli raske võitlus…


Tõeline murdehetk minu kaalulangetamise teekonnal oli mu reis Taisse. Ma olin täiesti surmani hirmunud, et naastes oma puhkuselt “tervitab” mind uskumatult suur kaalutõus. 3 nädala jooksul ei teinud ma mitte ühtegi trenni, sõin kõike, mida hing ihkas ja siis, kui tuju tuli. Reisi vältel võtsin juurde ainult 1 (!) kilogrammi (ja sellegi ülesöömise tõttu, kui ma tegelikult näljane polnud). Ma olin väga üllatunud. See reis näitas mulle, et ma võin süüa süsivesikuid paksuks minemata.

Reisile järgnes jubedaim nädal ja ma võtsin 7 päevaga juurde 3 (!) kilogrammi. Põhimõtteliselt pool kilogrammi PÄEVAS! Õgimishood, ülesöömine ja totaalne kaos. Korrutasin endale muudkui, et ma ei tööta piisavalt oma eesmärkide kallal, ja süüdistasin ennast. Mul ei tulnud isegi mõttesse, et võib-olla on olemas mingigi võimalus, et mu toitumine lihtsalt ei tööta enam. Et asi polegi minus!

Why diet/restriction doesn't work
Miks dieedid ja piirangud ei tööta

Ma polnud enam elav, energiline ega õnnelik. Toit oli muutunud mu ainsaks kinnisideeks. Ma olin ärev, närviline ja väga kurb. Ma olin iseendaga pahuksis ja süüdistasin end 24/7. See aeg polnud mu üldisele tervisele ega elukvaliteedile mingil juhul kasulik.

Sellel perioodil tundsin end väga kehvasti, kuna olin oma kaalulangetuse eesmärkidest aina kaugemale eemale sõudnud ning mu toitumine oli ülimalt kaootiline ja ebanormaalne. Ma kirjutasin postitused “When easy becomes difficult” ja “A healthy eater with UNHEALTHY eating habits”. Mul polnud õrna aimugi, mida teha või kuidas edasi liikuda. Mitte miski ei toiminud. Pettusin iseendas üha enam ja enam.

Kuni jõudsin lõpliku murdepunktini.


2014. aasta märtsis hakkasin internetist otsima toitumisnõustajaid ja psühhiaatreid. Asjad olid lihtsalt niivõrd halvad: ma ei suutnud enam ennast ise korda teha ja vajasin hädasti professionaali abi. Aga ma olin nii hirmul ja ei suutnud endale vastuvõtuaega broneerida. Ma lükkasin seda muudkui edasi ega läinudki kunagi kliinikusse. Õnneks leidsin ma midagi muud, mis oli uskumatult terapeutiline.

2014. aasta aprilli alguses ostsin ma e-raamatu “How To Have Your Cake and Skinny Jeans Too” ja lugesin selle kahe päevaga läbi. See raamat muutis mu elu. See oli justkui kirjutatud minu kogemusest dieetide ja toitumisplaanidega. Raamat selgitas psühholoogia tasemel lahti, miks on mu toitumisharjumused nii ebanormaalsed ja veidrad. Mu pea oli lõpuks puhas ja selge. Soovitan seda raamatut kõigile, kellel on probleeme õgimishoogude, ülesöömise ja dieetidega. Ma isegi ei ürita seda raamatut siin lühidalt kokku võtma hakata, on oluline läbi lugeda kogu raamat täispikkuses. Põhimõtteliselt seletab see raamat, kuidas mõelda ja süüa nagu loomulikult sale inimene, praktiseerida näljale suunatud söömist (hunger directed eating / intuitive eating) ja olla sale seestpoolt välja. (No näed: ikkagi kirjutasin lühikokkuvõtte…)

Lähemalt saad lugeda minu emotsionaalse söömise deemonist siit.

Hetkel õpin kõike raamatust loetut päris elus praktiseerima, et olla esimest korda oma elu normaalne ja tervisliku eluviisiga inimene. Ei mingeid kinnisideid, stressamist ega piiramist. Intuitiivne toitumine ja oma keha signaalide kuulamine. Inimese keha on piisavalt tark, et sulle öelda, mida tal vaja on. Sinu ülesanne on lihtsalt paremini kuulata!


Minu päevamenüüsid saad igal nädalal lugeda Food Friday sarjas. See näitab siis täpselt ära, mida ma tegelikult söön ja kuidas toitun. Mul pole enam ühtki ranget reeglit “lubatud” ja “keelatud” toitude, söömisaegade, toitainesuhete ega kalorite kohta.

im-not-on-a-diet-i-am-eating-healthy-480x2401

Ja see meeldib mulle! 🙂


Advertisements

2 thoughts on “TOITUMINE

  1. Ma olen täiesti random inimene, et seda Sulle kirjutada. Aga selle raamatu leidsin just siit lehelt ja see raamatu muutis mu elu !!!
    Aitäh, aitäh ja veelkord aitäh 🙂

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.