Koormustesti tulemused: nutta või naerda? | Blogipaus

Ma alustan pealkirja teisest poolest. Ma võtan blogimisest väikese pausi. Kui pika: ma tõesti veel ei tea. Igal juhul mitte igavese. 🙂 Eilne koormustest, millest altpoolt lugeda saad, oli tõeline wake up call. Kirjutasin juba eile selle teksti valmis, aga postitama ei hakanud, kuna niivõrd mustades toonides oli see kõik. Täna näen asju tänu Marisele juba natuke rõõmsamates toonides, aga natuke tühi tunne on ikka. Mure, ootusärevus, hirm, lootus… Tunded on segased.

Ma tunnen, et ma pean ennast siit korraks välja lülitama. Tahes-tahtmata see, et ma oma trennidest blogin, tekitab minus trenni suhtes vahel kohusetunnet. Praegune tervislik seisund aga ei anna kohta mingile kohusetundele. Ei, ma ei ole suremas, aga ma pean aja maha võtma. Kuna kõik mu plaanid on jälle peapeale keeratud, siis ma pean lihtsalt korraks ilma publikuta vaikselt oma asja ajama. Unustama treeningplaanid, unustama eesmärgid ja lihtsalt kuulama oma keha ja südant ning elama ja olema üks päev korraga. Kui midagi huvitavat toimub, eks ma siis kirjutan. Seniks aga tehke mõõdukalt sporti, nautige suve ja olge mõnusad! Loodan, et mõni lugeja veel on siin alles, kui ma tagasi tulen. 🙂


Eile oli see päev, kui ma teist korda elus koormustestil käisin. Eelmine kord oli 2014. aasta augustis. Tulemused: pole kiita. Kahjuks.

Vahemärkusena mainiksin ära, et kuna ma olen ametlikult Tartu linna elanik ja 20–23-aastane (olen täpselt 23), siis sain veel viimast korda TÜ Kliinikumis kardiopulmonaalsel koormustestil käia täiesti tasuta. Kõik, kes samade tingimuste alla kvalifitseeruvad (või on 9–19-aastased noorsportlased) ja natukenegi sporti teevad: pange number kinni ja minge. Hoidke ja kontrollige oma tervist. Rohkem infot koormustesti kohta saab SIIT.

Pean vist alustama sellest, et kõigepealt suudeti mu närvid ukse taga oodates ära süüa. Kohale peab ilmuma vähemalt 15 minutit enne vastuvõtuaega, mina olin seal vist veelgi varem. Sain ligikaudu pool tundi ukse taga passida ja närveldada, enne kui arst ja õde lõpuks saabusid ja minuga tegelema hakata said. Siis sain kohe vereanalüüsi paberid näppu ja pidin järgmised 15 minutit verelabori ukse taga passima…

Lõpuks asusime asja kallale. Või noh, peaaegu. Ruttu mõõdeti ja kaaluti mind ära. Pikkus sama, kaal vist kiloke väiksem, rasvaprotsent sama. Käte jõud on paranenud: parem käsi +1 kg ja vasak lausa +4 kg (ehk siis enne 34/28 ja nüüd 35/32). Kopsumaht oleks justkui vähenenud (enne 4,85 liitrit, nüüd 4,66), aga see pidi arsti sõnul olema aparatuuri viga, sest kopsumahtu testiti nüüd hoopis uuema masinaga. Siiski on mu kopsumaht üle normi hea (106%). Vererõhk, hingamine ja pulss olid korras. Minu kurgumandlid ja lümfisõlmed ei meeldinud arstile jätkuvalt. Nende üle kurdab iga arst ja imestab, et ma kogu aeg angiinis pole.

Lõpuks sain kardiopulmonaalse koormustesti juurde asuda. Seegi oli uuema ja väidetavalt tunduvalt täpsema masina peal. Arst hoiatas kohe, et ma ei ehmataks, kui VO2max (maksimaalne hapnikutarbimine) ja VEmax (maksimaalne ventilatsioon) seekord väiksemad tulevad, sest eelmine masin oli valesid (loe: liiga kõrgeid) tulemusi andnud ja sellepärast uus masin ostetigi. Kõigepealt pandi mulle hunnik juhtmeid külge ning mõõdeti näitajaid puhkeolekus nii lamades kui seistes. Puhkeolekupulsid olid muideks palju paremad kui eelmisel aastal, aga ärge nüüd laske ennast sellest illusioonist petta. Päris tulemused alles tulevad. Halb oli see, et enne koormustesti polnud mul 4 päeva ühtegi puhkepäeva olnud (ise olin loll, ma tean), seega tuli test väsimuse foonilt. Nii tegelikult ei tohiks olla.

Pandi mulle see ahistav hingamismask pähe ning test algas. Test on üles ehitatud nii, et iga kiiruse juures liigud 3 minutit. Esimene kiirus on 6 km/h ning sealt edasi tuleb 8, 10, 12 km/h ja nii edasi, kuni oled jõudnud oma laeni ning otsustad testi peatada. Täpselt nagu eelmisel korral jooksin ka seekord 12 minutit. Vahe on selles, et kui eelmine kord ma tundsin, et ei pingutanud maksimaalselt ja oleks võinud edasi joosta, siis seekord olin ma 12. minuti lõpuks täiesti läbi. Räägin siis olulisematest tulemusest, mida teada sain. Kõiki numbrikesi siia kirja panna pole mõtet.

KoormusEKG oli normaalne. Kõige tähtsam on see, et rütmihäireid ei esinenud (jumal tänatud, neid kartsin kõige rohkem). Vererõhk oli puhkeolekus normaalne ja taastus samuti normaalselt. Mis on aga väga halb: pulss tõusis liiga kiiresti. Juba kõndides sain pulsi 150 (!!!) ligidale. Edasi ei läinud sugugi paremaks: tempo 7:30 min/km ja minul pulss 170  – ei ole normaalne. Lõpuks jõudsin kiiruseni 5:00 min/km ja jooksin selle 3-minutilise bloki lõpuni, aga seal olin juba ikka täiesti hambad ristis. Maksimaalse pulsina sain kätte 191 bpm (97% eeldatavast ealisest maksimumist). Mul on üks leht, kus on iga minuti lõpu pulss kirjas. Kui võrrelda eelmise aastaga, siis olen ikka täielikku vähikäiku teinud. Aga halvad uudiseid veel ei lõppe. Lisaks sellele, et pulss tõusis kiiresti, taastus ta tunduvalt aeglasemalt kui eelmisel aastal. Kokkuvõttes: asi pole katastroofiline ja surema ma ei hakka, aga midagi hõisata pole.

Natuke veel numbreid:

  • VO2max: 41 ml/min/kg (eelmine aasta oli 41,5, aga põhimõtteliselt sama näit + masinad olid erinevad) – suhteliselt keskmine näitaja
  • VEmax: 116 l/min (enne 101 l/min, seega hea paranemine)
  • Aeroobne lävi: 160 bpm (enne: 158 bpm)
  • Anaeroobne lävi: 178 bpm (enne: 175 bpm)
  • Koormustaluvus: 2,9 W/kg – eelmisel aastal täpselt sama, hinnang: hea
  • Kehaline töövõime: PWC170: 1,9 W/kg – eelmisel aastal täpselt sama, hinnang: keskmine

See on muidugi positiivne, et läved natuke tõusnud on, seega mingi imepisike areng justkui oleks toimunud. Kõik muud näitajad on tegelikult korras ja kas samal tasemel või natuke paremad, aga see pulss, see kõige olulisem, rikub kõik ära. :/ 

Vereanalüüs oli peaaegu korras. Hemoglobiin tõusnud 10 ühikut kevadega võrreldes (127 -> 137), mikroelemendid (kaalium, naatrium, magneesium, kaltsium, raud), transaminaasid (ALAT, ASAT), uurea, kreatiini kinaas (CK), rauavarud (ferritiin, transferriini lahustuvad retseptorid), D-vitamiin kõik normide piires. Samas: eosinifiilide arv üle normi – viitab allergilisele reaktsioonile. Valemis lümfotsüütide arv üle normi, neutrofiilide arv alla normi – viitab põletikulisele protsessile, aga valgeliblide arv (WBC) on normis. Praegu mingit ravi ei määratud ja soovitati kindlasti perearsti juures sügisel uued proovid anda. Siiski mind natuke paneb muretsema see, et kevadel olid mul veel lümfotsüüdid ja neutrofiilid normis, aga nende suhtarvud kehvad ja nüüd on ka absoluutväärtused paigast ära läinud. Ilmselt siis ikkagi mingi põletikuline protsess pesitseb juba tükimat aega kuskil sees. Ja kuskil on mingi allergiline reaktsioon…

Lõppotsus:

Sportimine on lubatud KOOS PIIRANGUTEGA. Vähendada treeningkoormust ja -intensiivsust. Soovitatud mitmekülgsed üldfüüsilised aeroobsed treeningud pulsil kuni 160 bpm (keskmine pulss 142–154 bpm).

Vot sellised on lood. Arst soovitas mul teha 2–3 väiksema koormusega nädalat: maksimaalselt 3–4 korda trenni, enam-vähem ülepäeva, et jõuaks kõigest taastuda. Pikem trenn võib nädalas olla, aga sellisel juhul väga madala pulsiga. Augustis lubas võistelda küll, enesetunde järgi ja mitte üle pingutades. Seda kõike muidugi eeldusel, et saan nüüd piisavalt puhatud ja olukorra normaalsemaks tagasi. Maratoni samuti sügisel ära ei keelanud, mida ma kõige rohkem kartsin. Soovitas olla trennidega ettevaatlik, aga samas lootusetu ei pidavat olukord kindlasti olema. Diagnoosis selge üleväsimuse, aga ületreenitust mitte, sest südames rütmihäireid polnud. Peab puhkama hakkama. Veel, veel ja veel rohkem.

Tähelepanelikumal lugejal tekib nüüd küsimus, et oot, sa ju puhkasid 2 nädalat vigastuspausil olles? Miks siis see ei aidanud? Ilmselt need 2 kerget nädalat oleks vähemalt midagi aidanud, kui neile poleks viimase matsuna eelnenud poolmaraton ehk 2 tundi ja 18 minutit anaeroobset intensiivsest tööd. Mul on terve see hooaeg valesti läinud ja raske on midagi muuta ning uuele ja ilusale teele suunata. Ma olen ise seda ‘auku’ endale kaevanud viimased 7 kuud ja mul pole väga palju lootust, et ma jaksan 7 kuu sügavusest august paari nädalaga välja ronida. Muidugi ma proovin, aga kui seda ei juhtu, siis… siis ei tule see mulle väga ootamatult.

If-you-find-yourself-in-a-hole-stop-digging-quote-611x330
allikas

Triatloniplaanid on kustunud. TriSmile 111 ei ole praeguses olukorras mitte mingil juhul mõistlik. Pole vist mõtet küsida, kui kurb ma olen. 😥 Ma veaks end finišijooneni välja küll, aga sellega kaevaks ma end veel tugevamini oma ‘auku’ ja kraabiks mulla ka endale peale. Praeguses niigi (vabandust väljenduse pärast) s*tas seisukorras ei taastu ma 6–7-tunnisest pingutusest ealeski ära. Kas ma 33.3 lähen proovima? Ei tea. Kui maagiline hea enesetunne tuleb, siis võiks ju ühe 1 h 45 min treeningvõistluse teha, aga ma väga ei looda sellele…

Maratoni treeningplaanil on kriips peal. 5 päeva nädalas ma trenni teha ei tohi ja võib-olla oleks mõistlikum, kui nendest 3–4 trennist vähemalt üks oleks midagi muud kui jooksmine, et pulssi allpool hoida. Tagasi basseini ja rattale? Jooksu asemel peaks vist alustama jooksu ja kõnni vaheldumisega. Alustama täiesti nullist, nagu polekski mitte kunagi trenni teinud. Vähemasti tunne on küll selline.

Kas maraton üldse tuleb? Ma ei taha sellele veel mõelda. Ma ei küsi endalt veel seda küsimust. Ma ei suuda ette kujutada, et ma ei lähe sinna. Oletame, et ma saangi oma pulsi rahuldavasse seisukorda nende mõne nädalaga. Oletame, et mul on nii palju optimismi ja lootust, et seda stsenaariumit uskuda. Aga siis pole enam piisavalt aega, et ennast selleks maratoniks valmis treenida. Õhus ripub küsimus, kas sellises seisukorras on mõtet maratonile minna. Vastata ma sellele veel ei taha…

Lõppkokkuvõttes olen ma enda peale väga vihane ja endas väga pettunud. 😦 Ma rikkusin kõik ära. Mitte ükski minu eesmärk ega plaan ei täitu, vähemalt sellel aastal mitte. Ei tule triatloni, ei tulnud 5, 10 ega 21 km soovitud rekordit ja võib-olla ei tule ka maratoni. Ma olen suurepärane eeskuju sellest, mida ei tohi teha.

Miks ma arvasin, et suudan üle iseenda varju hüpata?

18 kommentaari “Koormustesti tulemused: nutta või naerda? | Blogipaus

  1. Margit, maraton tuleb ikka. Ära võta seda kui võistlust, võta eesmärgiks see lihtsalt läbida – sul on 7h aega see distants läbida. Küll järgmised tulevad paremad, siis tead juba, mida oodata. 🙂 Seniks aga naudi suve ja ootan sind tagasi blogima. 🙂

    Meeldib

  2. Kurb on lugeda, et kõik ei lähe plaanipäraselt. Aga selline on paraku elu.
    Ise saabusin just Itaaliast puhkusereisilt ja oli plaan hakata kiiresti ja palju trenni tegema, kuid maadlen siin tugeva nohu ja täieliku asteeniaga.
    Maratoniplaani ma soovitan sul mitte peast pühkida käesoleval hooajal. Võta rahulikult ja kui ka augusti lõpuks ei ole trenni piisavalt olnud, siis maratoni läbida (joostes/kõndides vaheldumisi) suudad kindlasti ja arvestades veidi tumedamates toonides esimest 2015 a poolaastat on see isegi VAJALIK!
    Isegi roomamine finishisse annab väga palju juurde. Ja sa ei saa seda enne teadma, kui jõuad sinna kohale.

    Soovin sulle paremat suve jätku!

    Meeldib

  3. Sa oled andnud endast maksimumi, mis on sinu praeguste võimete tipp. Mõistan, et blogimisest eemal on aega pingevabalt puhata, ilma, et keegi näpuga näitaks või endal tekiks tunne, et lugejad ju ootavad uusi saavutusi. Mina kindlasti jään lugema, kui saabub. Võta aega ja taastu korralikult. Peagi käin samal testil ja päris huvitav oli lugeda, et mis toimuma hakkab. Äkki olen üle treeninud end? Seal selgub kogu tõde tegelikust vormist. Vaim on tugevam kui keha, vähemalt praegu tundub.

    Meeldib

    1. Pulsse vaadates: sinuga on kõik korras. Muidugi hea on kontrollida. Jookse ikka tõesti oma maksimumini välja, et tunned, et enam rohkem ei jaksa mingi väega. Nii saad täpseima pildi olukorrast. Testi ajal näed ise ka oma pulssi, kiirust ja kõike muud.

      Meeldib

  4. Margit, puhka hästi ja võimalikult rõõmsalt ning stressivabalt. Kui tagasi tuled, siis oled tugevam ja kogemuste võrra rikkam. Pea hoia püsti!
    Läheks isegi sinna testile, aga kui vanust rohkem, siis see ikka korralik väljaminek…

    Meeldib

  5. Ma soovitan sulle taolist plaani nagu endal, kus puuduvad kõik kiirustrennid ja võistlused (mul üks on – Skechersi poolmaraton). Treeningvõistlusi enne maratoni (kui see ikka on plaanis) ära pane. Sa kirud siin ennast nende 7 kuu eest, kuid nüüd ongi see hetk, et teha asju teistmoodi. Unusta see triatlon ja muud võistlused kui tahad maratoni läbida. Keskendu ÜHELE asjale korraga. Ma olen sarnase Kolgata tee läbi käinud ja tean, kuskohas emotsionaalselt oled. Ära võta seda kiitlemisena vms, aga sügisel olime sarnases vormis (võrdlesin sinu ja enda pulsi/tempo suhet), mingi aeg kevadel tuli vahe sisse..treenime tegelikukt väga erinevalt. Nõuanne on, et äkki jooksed ka maratoni kuu aega hiljem Tartus?Kuu aega rohkem saaksid rahulikke aeroobseid jookse teha, see oleks ainult hea. 3-4x nädalas kergeid trenne, taastud ära küll.. lõpetuseks, soovin jõudu ja õnnestumisi! 🙂

    Meeldib

  6. Kahju kuulda, et tulemused olid oodatust kehvemad. Aga vähemalt nüüd Sa tead, milles asi, miks pulss on niisugune nagu ta on ja mida pead edasi tegema, et rajale tagasi jõuda. See teadmine on ju parem, kui teadmatuses olemine ja pidev stressamine :).

    Ma arvan ka, et ära maratonimõtteid maha mata, sest oled juba end registreerinud. Nagu Miina ütles, siis võid ju vaheldumisi joosta ja kõndida. 🙂

    Soovin Sulle kõike head! 🙂

    P.S Kui blogipuhkuselt tagasi tuled, olen kindlasti blogilugejate nimekirjas 😉

    Meeldib

  7. Ma tahaks sulle tõesti soovitada, et võta asju rahulikult. Tean, et sulle väga meeldivad plaanid ja eesmärgid, kuid ära unusta rõõmu tunda ja ära piitsuta end üle. Meenuta, miks üldse spordiga tegelema hakkasid ja kui ei jõuagi sel aastal oma eesmärke täita, siis see pole ju maailma lõpp – sul on pikk elu ees 🙂 Ole tubli ja edu sulle!

    Meeldib

  8. Pea püsti Margit. Mida näitas su koormustest? Seda, et su hetkevorm ja taastumine on kehva. Aga seda ju me üritamegi treeningutega muuta. Treeninguid ära ära jäta, aga jookse vastavalt enesetundele. Heal päeval on ka lubatud kiirustrenne teha. Maratoni läbimiseks piisab tegelikult täiesti 3-4 trennist nädalas.

    Meeldib

  9. Lähen ka LÕPUKS OMETI koormustestile – soetasin endale just vautšeri.
    Ma arvan, et blogimispaus on väga hea. Ka mina olin esimese maratoni eel igasugu raskustes ja emotsionaalse kokkuvarisemise äärel jne. Ja kui siis keegi ütleb mulle, et kuule, äkki ei ole ikka hea idee, ma ei usu, et sa maratoni läbida suudad, siis see andis mulle motivatsiooni juurde, et “Mismõttes?! Ma veel näitan sulle, et suudan!”. Ja suutsin, aga mis hinnaga? Kas kõik need raskused olid seda väärt? Tagantjärgi soovin, et oleksin palju rahulikumalt võtnud, aga tundsin samuti kohustust, et keegi jälgib, kuidas ma trenni teen ja kui ma siis plaani ei järgi, pean vabandusi otsima ja end õigustama.
    Igatahes ootan su otsust – rõõmustaksin, kui sind Tallinnas stardikoridoris näeksin, saan aga samas täiesti aru, kui võtad ka asja vähe rahulikumalt.
    Nagu ma kunagi varem juba ütlesin – lohutan siin parasjagu ühte sõbrannat, kes põlvevigastuse tõttu juba mitmeid nädalaid karkudega käib. Märtsis-aprillis-mais käisime veel koos kuni 16km jooksuvõistlustel…
    Sa teed õige valiku, kui keha sinult puhkust nõuab ja sa seda talle ka annad!!
    Jõudu ja jaksu!! 🙂

    Meeldib

  10. Ära end nuud nii maha tee! See et see aasta voi lähiajal midagi teha ei saa, ei tahenda, et kunagi ei saa 🙂
    Hea ongi et hetkel puhkad ja taastud, saad vaid veel tugevamaks!
    Ning nagu eestlane utleb: mis sitasti see uuesti!
    Oled ju tubli, ma maadlen hetkel 5km jooksmisega.

    Meeldib

  11. Ma loen tulemustest välja, et midagi pole halvemaks muutunud. Koormustaluvus on hea, ainult et taastumine on kehvem.
    Tõenäoliselt kui läheksid puhanuna uuesti testi tegema taastuksid ka koormusest kiiremini. Seekord oli lihtsalt halb ajastus.

    Ma usun, et maratoniga saad hakkama küll!
    Kahju, et blogimispausi teed, aga ka ka see kuulub puhkamise juurde.

    Edu !

    Meeldib

  12. Ei ole hullu midagi 🙂 Sa veel nii noor ju, jõuad veel igasuguseid suuri ja väikseid eesmärke plaani võtta. Tervis on kõige tähtsam!

    Loodame et väike blogipaus mõjub hästi ja oled varsti tagasi 🙂

    Meeldib

  13. Teha käiku ja jooksu ?
    Justnimelt ,sellega tulnuks hooaega hilissügisel ja talvel alustada, vähemalt 2 kuud, (mitte hakata BP-s “baasi” laduma) pulssi teisti alla ei saa . Pane pulsokale helisignaaliga piirid ette ,ca 120-160, sörgid kuni pulss läheb üle ülemise piiri, seejärel kõnnid kuni alumine piir endast piiksumisega teada annab.
    Korrata lõputult. Tunnid kuluvad lõbusalt ja vajalikku asja tehes.
    Peale selle et nii arendad sa oma vastupidavust õpid nii ka lõdvestunumalt jooksma.

    Võrdluseks -kuna endal on sel hooajal veel 2 võistlust septembri lõpus ja oktoobri alguses (teadagi mis 🙂 ) siis juuni-juuli pmst ainult “matkan” end õieti higisekski ajamata (vastasel juhul ma hooaja lõpuni välja ei vea) , alles augustis hakkan natuke kiiremaid liigutusi tegema .
    Enesetunne on super ja kiirused (ilma ühtegi kiirustrenni tegemata ) juba kasvavad.

    Meeldib

  14. Ära tunne end halvasti palun 😦 Sa tegid kõik, mis sa suutsid, sa andsid maksimumi, kuid sa töötasid üle. Sa oled imeline inimene ja vajad nüüd puhkust ja taastumist, luba endale seda. Mina imetlen sind ja ootan uusi postitusi kunagi, siis kui sa jõuad ja tunned, et oled valmis. Ära tee endale liiga ja küll tuleb uus võimalus.
    Iga halb on millegi jaoks hea, ju siis seekord oli nii vaja.

    Meeldib

Lisa kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.